Niemiecka firma zabezpiecza 20 mln euro na projekty fotowoltaiczne w Polsce

Do sfinansowania budowy istniejących i planowanych projektów PV w Polsce zostanie wykorzystanych 20 mln euro. Niemiecka firma SUNfarming mająca swój oddział w Polsce planuje zrealizować projekty fotowoltaiczne w Ostrołęce, a także w Łasku koło Łodzi i w pobliżu Ząbkowic Śląskich.

Firma zabezpieczyła środki finansowe w wysokości 20 milionów euro na budowę 40 MW instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Dla przybliżenia grupa SUNfarming ma swoją siedzibę w Erkner (Niemcy) oraz filię w Polsce i zajmuje się dostawą sprzętu do pozyskiwania energii słonecznej. Opisana powyżej inwestycja dotyczy projektów elektrowni fotowoltaicznych. Ich gwarancje sprzedaży zostały zabezpieczone na drodze aukcji przeprowadzonych w 2017 i 2018 roku.

Pierwsze projekty dotyczą czterech instalacji fotowoltaicznych – każda o mocy 1 MW. Ich miejsce montażu przewidziane jest w Ostrołęce. Instalacje jak na razie (od grudnia 2018 roku) są w fazie operacyjnej. Wsparcie finansowe dla instalacji w Ostrołęce zostało zabezpieczone podczas pierwszej aukcji przeprowadzonej pod koniec 2016 roku.

W tym roku firma zamontuje instalacje o mocy 40 MW, ale w planach są już nowe – o łącznej mocy 5 MW. Pojawią się m.in. 3 parki fotowoltaiczne każdy o mocy 1 MW. Parki powstaną w pobliżu Łasku w województwie łódzkim, a kolejne dwa w pobliżu Ząbkowic Śląskich na Dolnym Śląsku. Środki na przedstawione projekty zostały zabezpieczone w aukcji w czerwcu 2017 roku.

Na drodze przetargów wszystkie elektrownie fotowoltaiczne korzystają ze specjalnych umów z Polską Agencją Energetyczną URE gwarantującą stałą taryfę na dostawę dla każdej wyprodukowanej kWh. Ponadto SUNfarming wspierane było przez znanego doradcę finansowego z Frankfurtu nad Menem, którego zadaniem była strukturyzacja transakcji i pozyskiwanie finansowania. – Z przyjemnością ogłaszamy zamknięcie tej transakcji, którą zakończyliśmy przed końcem roku 2018. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za sprawną i profesjonalną współpracę, co pozwala nam konsekwentnie realizować strategię w Polsce i przyspieszać nasz międzynarodowy rozwój. Przy planowanej mocy fotowoltaicznej na poziomie 1,2 GW do 2020 roku z obecnie tylko około 360 MW zainstalowanej mocy Polska stanowi dla nas ważny rynek przyszłości – mówi Martin Tauschke, dyrektor zarządzający SUNfarming GmbH i SUNfarming Polska sp.z.o.o.