Niesamowita moc wody

Woda to potężny żywioł. Odpowiednio użyta, może służyć nam do produkcji prądu na dużą skalę.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się kąpać w rzece albo pływać łódką, na pewno wiesz, jaką siłę ma woda. Rzeka czy strumyk nie stoi w miejscu – ciągle płynie i ma ogromną moc, która pozwala jej się przemieszczać. Kiedy płyniemy łódką, kajakiem to wiosłami tylko sobie pomagamy, rzeka i tak by nas niosła, tylko bardzo powoli. Kiedy jesteśmy na brzegu, może porwać materac albo zabawki, jeśli zostawimy je same w wodzie. Jeżeli nie jesteśmy uważni to silna fala wody może nas nawet przewrócić. Dlatego też rodzice uczą nas, by nie wchodzić do wody za daleko – z nią naprawdę nie ma żartów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak wykorzystać siłę wody?

Już bardzo dawno temu wymyślono, że tę siłę wody można wykorzystać. Wymyślono  wiatraki, korzystające z siły wody do obracania młynem. Wiatraki z młynami budowano nad rzekami. Koło z łopatkami umieszczano w rzece, która siłą płynącej wody obracała kołem. Kręcące się koło wprawiało w ruch mechanizm w młynie i pomagało w mieleniu ziaren. Może gdzieś w twojej okolicy są takie stare młyny nad rzeką?

Energia elektryczna z wody?

Kiedy został wymyślony prąd, ludzie wpadli na pomysł, że wodę można użyć także do jego produkcji. Zaczęto budować bardzo duże hydroelektrownie, czyli takie, w których wykorzystuje się siłę wody. Dzieje się tak na bardzo potężnych rzekach. Najpierw buduje się ogromną zaporę, która zatrzymuje wodę, a obok powstaje elektrownia wodna. Ciekawi cię jak ona działa? Zazwyczaj tworzy się taki sztuczny, mocniejszy niż naturalny wodospad. Woda, która spada przepływa przez turbinę, bardzo podobną do kół przy młynach i ją napędza. Ta turbina połączona jest z generatorem, czyli urządzeniem, które produkuje prąd. Czasami nie trzeba tworzyć sztucznego wodospadu, bo przy tych występujących w naturze, także buduje się elektrownie. Bardzo sprytnie, prawda?

Elektrownia na wodospadzie – naturalnie!

Niestety, nie wszędzie da się zbudować taką ogromną hydroelektrownie. Na szczęście w wielu miejscach po starych młynach wodnych, których już nikt nie używa albo tam, gdzie istnieją naturalne wodospady, buduje się małe elektrownie wodne. Są proste i szybko się je buduje. Takie hydroelektrownie można wybudować w wielu miejscach, bo strumyków i mniejszych rzek jest mnóstwo.

Czy wiesz, że siła wody jest najczęściej i najchętniej wykorzystywaną energią odnawialną na świecie? Nie ma się co dziwić – rzeki i jeziora są wszędzie, więc dobrze je wykorzystywać!

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Generator prądu

Hydroelektrownia

Turbina

Zapora