Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nigdy zainteresowanie wodorem nie było tak wielkie, jak teraz. „Przedsiębiorcy i samorządowcy oczekują aktualnej wiedzy”

Nigdy zainteresowanie wodorem nie było tak wielkie, jak teraz. „Przedsiębiorcy i samorządowcy oczekują aktualnej wiedzy”

Już 30 listopada 2023 w hotelu Coutryard by Marriott w Szczecinie odbędzie się druga edycja konferencji naukowo-technicznej H2 Szczecin „Wodór Napędem Regionu”. Pierwsza edycja okazała się wielkim sukcesem pod kątem zarówno merytorycznym, jak i frekwencyjnym. Kontynuacja jest pokłosiem dużego zainteresowania oraz faktu, że wodór staje się coraz powszechniejszym tematem gospodarczym, który interesuje naukowców, przedsiębiorców i samorządowców.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

H2 Szczecin już drugi raz. „Wodór coraz powszechniejszym tematem gospodarczym”

– Obecnie problematyka wodoru jest bliższa zarówno przedsiębiorcom, jak i samorządowcom. Druga edycja naszej konferencji naukowo-technicznej to aktualizacja najważniejszych informacji w tym temacie, ale i szansa na zdobycie wiedzy od najwyższej klasy ekspertów oraz poznanie najlepszych praktyk. Jestem przekonana, że przed nami żywa dyskusja i wiele odkrywczych zagadnień – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka konferencji H2 Szczecin „Wodór Napędem Regionu”.

30 listopada w Szczecinie będzie można dzielić się wiedzą i doświadczeniem, a także weryfikować tezy i informacje na temat wodoru. Jaka będzie agenda wydarzenia?

– Podczas drugiej odsłony naszej konferencji chcemy przekazać aktualną wiedzę na temat dobrych praktyk w samorządach oraz u dostawców technologii, prowadzonych badań naukowych, a także szerzej o rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce i na świecie – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka konferencji H2 Szczecin „Wodór Napędem Regionu”.

DSC 6344

– W pierwszej sesji mamy w agendzie ekspertów zajmujących się planowaniem i finansowaniem przedsięwzięć wodorowych w skali ogólnopolskiej jak np. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Bank Gospodarstwa Krajowego czy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale nie zabraknie także międzynarodowych podmiotów, jak Air Products, Hynfra czy Port Hamburg, który jest hubem wodorowym łączącym Europę z resztą świata. Następnie, w sesji drugiej, porozmawiamy o regionalnych dolinach wodorowych. Zaprosiliśmy przedstawicieli tych dolin, od Pomorza Zachodniego po Podkarpacie. Będzie więc mowa o koordynacji projektów wodorowych i dobrych praktykach. Będą z nami także przedstawiciele wiodących firm, między innymi z Grupy Orlen – dodaje prof. Marzena Frankowska.

Gorącym dziś tematem jest transport na wodór oraz ciepło z wodoru. Dlatego trzecia sesja dotyczyć będzie właśnie transportu, zarówno w ujęciu TSL jak i komunikacji miejskiej. Swoje rozwiązania prezentować będą m.in. dostawcy wodoru dla transportu (Air Products), dostawcy autobusów (Mercedes – Daimler Buses) oraz samorządowcy wdrażający nowoczesne rozwiązania ze Szczecina, Poznania i Gorzowa Wlkp. Podjęta zostanie również kwestia finansowania niskoemisyjnego transportu (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Z kolei w sesji czwartej tematem będzie zastosowanie wodoru w gospodarce komunalnej, głównie w ciepłownictwie. Gośćmi konferencji będą liderzy technologiczni z dużym doświadczeniem w tym zakresie (m.in. ENERTRAG, Szczecińska Energetyka Cieplna, CAC Engineering) oraz samorządowcy, podejmujący ten nowatorski temat (miasta Koszalin, Wałcz).

“Przez 12 miesięcy wydarzyło się wiele i wciąż liczymy na więcej”

Jak dodają eksperci Klastra METALIKA dla Przemysłu zapotrzebowanie na informacje: dlaczego wodór jest nam potrzebny? Jak go wykorzystać praktycznie? Jak zdobyć? Ile kosztuje używanie technologii wodorowych? – jest bardzo duże. Konferencja oswaja przedsiębiorców i samorządowców z tym tematem, ale jest jednocześnie okazją do dyskusji oraz zaprezentowania odkryć i obserwacji naukowców z wielu ośrodków akademickich i zróżnicowanych perspektyw badawczych, co szczególnie wspiera Uniwersytet Szczeciński.

DSC 6200

– Przez ten rok wiele się wydarzyło. Nasza konferencja jest platformą wymiany wiedzy na temat wodoru i sieciowania współpracy. Samorządy decydują się np. na wprowadzanie inwestycji wodorowych, testowane są autobusy wodorowe, prowadzone są dyskusje o wodorze w ciepłownictwie komunalnym. Naukowcy oceniają dla przedsiębiorców potencjał wykorzystania zielonego wodoru. Widzimy to zarówno w Mieście Szczecin i w Województwie Zachodniopomorskim, a także w wielu innych miastach i regionach. Przez 12 miesięcy wydarzyło się wiele i wciąż liczymy na więcej – mówi prof. Marzena Frankowska, współorganizatorka konferencji H2 Szczecin „Wodór Napędem Regionu”.

II Konferencja H2 Szczecin „Wodór Napędem Regionu” już 30 listopada w Szczecinie. Więcej informacji, a także formularz rejestracyjny znajdziecie pod adresem: https://h2szczecin.pl/.

Portal Świat OZE objął wydarzenie swoim patronatem.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.