Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa duża farma fotowoltaiczna w Polsce. 80 tys. paneli i energia dla 17 tys. domów

Nowa duża farma fotowoltaiczna w Polsce. 80 tys. paneli i energia dla 17 tys. domów

Nowa duża farma fotowoltaiczna w Polsce. 80 tys. paneli i energia dla 17 tys. domów

W Polsce powstanie nowa duża farma fotowoltaiczna. Wykonawcą projektu o mocy 46 MW będzie Tauron. Co wiemy o inwestycji zlokalizowanej w województwie dolnośląskim?

Reklama

Nowa duża farma fotowoltaiczna w Polsce 

Nowa duża farma fotowoltaiczna, którą zamierza wybudować Tauron, dysponować będzie łączną mocą 46 MW. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w pierwszej połowie 2024 roku. Inwestycja zlokalizowana jest w powiecie polkowickim, w województwie dolnośląskim.

Elektrownia słoneczna Taurona będzie składać się z ponad 80 tys. paneli, a jej powierzchnia zajmie blisko 50 ha. Produkcja z instalacji pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną blisko 17 tys. gospodarstw domowych.

Nowy projekt OZE to dowód na to, że nawet w czasie kryzysu energetycznego Zielony Zwrot Taurona nie zwalnia. W ostatnich tygodniach zakończyliśmy budowę farmy wiatrowej w Piotrkowie Trybunalskim i ogłosiliśmy budowę kolejnej elektrowni wiatrowej, tym razem w Nowej Brzeźnicy. Realizujemy ambitny plan transformacji naszego miksu wytwórczego. Do 2030 roku w odnawialnych źródłach energii chcemy zainstalować aż 3,7 GW mocy mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Inwestycję realizować będzie spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE.

Tauron inwestuje w fotowoltaikę

Tauron dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW. Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w miksie energetycznym Taurona.

– Nabycie projektu farmy fotowoltaicznej to kolejny sygnał, że Tauron poważnie traktuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Jako spółka, która konsoliduje kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, odpowiadamy za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi mówi Maciej Mróz, wiceprezes Tauron Zielona Energia.

Pod koniec grudnia 2020 roku Tauron oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych.

Aktualnie grupa buduje w ramach tego programu swoją największą elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy blisko 100 MW w Mysłowicach. Inwestycja została zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Farma realizowana jest dwuetapowo: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.

W połowie stycznia ubiegłego roku Tauron oddał też do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasili ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych. Choszczno II to druga farma PV w tej lokalizacji. 

Tauron to kolejny koncern energetyczny, który dywersyfikuje swoje źródła energii.

Transformacja firm energetycznych

Nowa strategia Taurona zakłada skokowe zwiększenie mocy z OZE. W 2025 roku grupa planuje dysponować już 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. W 2030 roku ma być to już 3700 MW, czyli około 80% całego miksu wytwórczego grupy.

W energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025. W 2030 roku koncern planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku chce dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

W transformację energetyczną inwestuje także Orlen. Koncern szuka obecnie wykonawcy 30 instalacji fotowoltaicznych, które zamontowane zostaną na dachach i wiatach stacji benzynowych.

Orlen zakończył też niedawno budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce.


źródło: Tauron, zdj. główne: Tauron (farma fotowoltaiczna Mysłowice)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.