Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ORLEN zamontuje 30 instalacji fotowoltaicznych na dachach stacji paliw

ORLEN zamontuje 30 instalacji fotowoltaicznych na dachach stacji paliw

ORLEN zamontuje 30 instalacji fotowoltaicznych na dachach stacji paliw

Orlen zamontuje 30 instalacji fotowoltaicznych na dachach stacji paliw. Koncern szuka obecnie wykonawcy. Które stacje zostaną wyposażone w panele słoneczne?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Orlen zamontuje fotowoltaikę na stacjach paliw

We wtorek 8 listopada Orlen poinformował o rozpoczęciu nowego postępowania zakupowego. Dotyczy ono budowy 30 mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy od 20 do 50 kWp. Fotowoltaika pojawi się na dachach i wiatach stacji paliw należących do koncernu. Na zgłoszenie w trybie zapytania o informację odpowiedzieć można do 28 listopada. 

Do obowiązków dostawcy należeć będzie zaprojektowanie mikroinstalacji, przygotowanie dokumentacji wykonawczej i powykonawczej oraz dostawa urządzeń i materiałów. Wybrana w przetargu firma następnie zamontuje, a także uruchomi instalacje, po czym przekaże je do eksploatacji. Ta sama spółka będzie pełnić dozór techniczny w czasie gwarancyjnym. 

Stacje paliw, na których zamontowane będą panele słoneczne, znajdują się w trzech regionach Polski. Najwięcej, bo aż 16 z nich, zlokalizowanych jest w centralnej Polsce. 10 stacji znajduje się na południu kraju, a 4 w jego zachodniej części. Instalacje będą musiały spełnić odpowiednie wymagania. 

Panele słoneczne na dachach Orlenu

Orlen wymaga, aby dostarczone instalacje fotowoltaiczne były zaprojektowane z myślą o okresie eksploatacji wynoszącym przynajmniej 15 lat. Średni czas przydatności do użycia dla paneli słonecznych wynosi od 25 do 30 lat, na taki też czas podpisywane są umowy dzierżawy dla farm fotowoltaicznych. Spadek wydajności paneli widoczny jest już w pierwszym roku – po tym czasie panele mają już około 97,5% wyjściowej mocy znamionowej. W kolejnych latach widoczny jest rokroczny spadek wydajności rzędu 0,5%. W 30 roku działania, panele osiągają minimum 83% mocy znamionowej. Przedstawione wartości mogą różnić się w zależności od zastosowanej technologii.

Postępowanie Orlenu prowadzone jest w dwóch turach. Trwające zapytanie o informację ma na celu pozyskanie ofert, które spełniają kryteria formalne, ogólne i techniczne. Po analizie złożonych do koncernu wniosków, zostanie przeprowadzona selekcja i zakwalifikowanie firm na listę potencjalnych kontrahentów. Do wybranych podmiotów zostanie skierowane zaproszenie do udziału w drugiej turze, w której zostaną przedstawione konkretne oferty. 

Pierwsza tura prowadzonego przez Orlen postępowania kończy się 28 listopada, cztery dni wcześniej (24 listopada) mija natomiast termin zadawania pytań.

Budowa instalacji fotowoltaicznych na dachach to kolejne działanie koncernu na drodze do zwiększania mocy z OZE.

Koncern multienergetyczny

Po połączeniu PKN Orlen i Lotosu, Grupa Orlen dysponować będzie 1900 stacjami benzynowymi, zatem pozostaje jeszcze wiele miejsca na montaż kolejnych instalacji fotowoltaicznych. Koncern inwestuje także w duże elektrownie słoneczne. Niedawno w województwie warmińsko-mazurskim Orlen otworzył jeden z największych obiektów tego typu w Polsce.

Dlaczego Polski Koncern Naftowy ORLEN stawia farmę fotowoltaiczną zamiast inwestować w energetykę konwencjonalną opartą na paliwach kopalnych? Budowa mocy odnawialnych przez Orlen to część strategii mającej na celu utworzenie koncernu multienergetycznego. W OZE inwestują także światowi giganci naftowi, tacy jak Shell.

W następnych latach na stacjach Orlenu sukcesywnie pojawiać się będą także stacje ładowania wodoru. Pierwsza z nich została została otwarta w Krakowie.

źródło: Orlen, bellelectricalsystems.com, zdj.główne: PKN Orlen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.