Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowa generacja paneli słonecznych. Panel słoneczny działający w cieniu

Nowa generacja paneli słonecznych. Panel słoneczny działający w cieniu

Zacienienie jest wrogiem instalacji fotowoltaicznych. Kiedy konwencjonalny panel znajdzie się w cieniu, staje się praktycznie  bezużyteczny. Amerykańska firma przekonuje jednak, że stworzyła panel, który nawet w takich warunkach zachowa swoją wydajność.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Panel słoneczny działający w cieniu

Standardowy panel słoneczny nie generuje prądu przy zacienieniu wynoszącym 10%. Mimo że technologia PV gwarantuje niskoemisyjną energię praktycznie bez kiwnięcia palcem (oprócz montażu), to już odrobina cienia odcina możliwość czerpania energii. Jeśli konwencjonalny panel słoneczny znajdzie się choćby w 1% w cieniu, moc wyjściowa może zostać zredukowana aż o 33%, a zacienienie obniży produkcję energii.

Amerykanski Optivolt twierdzi, że ma na to sposób. Wyjściem z tej sytuacji jest zastrzeżona technologia cieniowania i dedykowana linia paneli, które zapewniają do 25 razy więcej mocy panelom, które znajdą się w cieniu.

FdcOC0VLZy0vtzJOLO6iTr0PsYH62uhdE58Se6qAuFb sxp8a qubofksLrqn6l64ZmI89lOfo1rkX E c F2kYZio3DiYfSW1
Panel o mocy 410 W, fot. Optivolt

Dedykowany system o nazwie Pulse znajduje się w skrzynce przyłączeniowej i zastępuje konwencjonalne diody obejściowe. Gdy panel jest w pełni oświetlony, system nie pobiera energii i zostaje w stanie spoczynku. Jednak gdy panel znajdzie się w cieniu, uruchamia się optymalizator i uśrednia pozbawiony słońca punkt na panelu. Według firmy system ma za zadanie podtrzymać wytwarzanie mocy i obniżyć koszty energii w porównaniu z konwencjonalnym panelem trzydiodowym.

Nowe szanse energetyki słonecznej

Optivolt oddaje do użytku zwolenników PV serię paneli Thin Mint, które obejmują zarówno małe panele 14 W do zasilania pojedynczych urządzeń elektronicznych (IoT), jak i solidne moduły słoneczne o mocy 410 W.

Firma uważa, że ich system to nowa generacja paneli słonecznych i zmiana dotychczasowego myślenia o maksymalnym punkcie mocy (MPPT), na którym koncentrowano się w ciągu wielu lat badań nad fotowoltaiką. Rohit Kalyanpur, założyciel i dyrektor generalny Optivolt dodaje, że zacienienie paneli słonecznych na całym świecie przynosi wiele strat zarówno pod względem kompensacji emisji CO2, jak i strat ekonomicznych, a nowa technologia jest ratunkiem dla niepewnej przyszłości energetycznej.

Nasza sieć energetyczna staje się coraz bardziej niestabilna z powodu skutków zmian klimatycznych i przewiduje się, że przy obecnym zużyciu ropy za 41 lat jej zabraknie. Odporne na zacienienie panele dostarczają niezawodną energię poza siecią, aby zapewnić zasilanie nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach wylicza Daniel Kofman, współzałożyciel i dyrektor ds. technicznych Optivolt.

Swoją technologię firma chce wykorzystać w sieciach rozproszonych, off-grid, urządzeniach Internetu Rzeczy (IoT), infrastrukturze 5G, sprzęcie militarnym, elektromobilności i robotyce. Ich solarne systemy działają już np. w kamerach bezpieczeństwa. Optivolt zdobył już uznanie takich firm jak Microsoft, Anduril i Cellnex.

Czy panele słoneczne mogą działać także w nocy? Okazuje się, że tak:

źródło: optivolt.com, pv-magazine.com

fot. główne panel Optivolt

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.