Nowe prawo w obronie jakości powietrza w Małopolsce

Katastrofalny stan małopolskiego powietrza skłonił do zdecydowanych działań nie tylko lokalnych aktywistów, ale także samorządowców. W trosce o poprawę czystości powietrza uchwalona została ustawa, która zakazuje spalania paliw stałych. Szczegóły związane z wchodzącym w życie nowym prawem przybliżył Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego. 

Województwo małopolskie jest pionierem w walce o czyste powietrze w Polsce, chociaż osobiście wolałbym, żebyśmy to czyste powietrze po prostu mieli, nie musieli podejmować tutaj takich nadzwyczajnych działań”, zauważył samorządowiec. 

Nowe prawo obejmie całą Małopolskę. Już od 1 września 2019 r. na terenie Krakowa nie będzie można używać paliw stałych do ogrzewania gospodarstw domowych (wykluczone zostanie spalanie węgla i drewna). Krakowianie będą mogli używać do tego celu jedynie lekkiego opału lub gazu, a alternatywą jest podłączenie się do instalacji miejskiej.  

Pozostali mieszkańcy Małopolski będą jeszcze mogli używać paliw stałych, jednak dotkną ich regulacje związane z jakością kotłów. Z kotłów pozaklasowych będzie można korzystać jeszcze do końca 2022 r. Po tym czasie – a zatem od 1 stycznia 2023 r. – wszystkie kotły na paliwa stałe będą musiały posiadać piątą, najwyższą klasę, czyli charakteryzować się wysoką sprawnością połączoną z troską o środowisko naturalne. 

Kotły piątej klasy najczęściej przeznaczone są do spalania pelletu lub ekogroszku. Urządzenia te zazwyczaj posiadają automatyczny podajnik, co znacznie upraszcza ich obsługę. Piąta, najwyższa klasa stanowi zapewnienie, że będzie on emitował aż trzy razy mniej szkodliwych pyłów w porównaniu do obecnie najsłabszych kotłów klasy trzeciej. 

To oznacza, że od 1 stycznia 2023 r. jest olbrzymia szansa na to, że »czerwona« mapa Małopolski – czerwona oczywiście w przenośni, mówiąca o tym, że mamy duże przekroczenia, a tak naprawdę katastrofalne przekroczenia zawartości pyłów w powietrzu – stanie się mapą »zieloną«, czyli będziemy żyć w czystym powietrzu”, powiedział Marszałek Województwa Małopolskiego.