Nowe zasady przyłączania do sieci jednostek wytwórczych

Końcem kwietnia tego roku weszły w życie nowe zasady przyłączania do sieci jednostek wytwórczych, w tym te dotyczące odnawialnych źródeł energii i mikroinstalacji. Zgodnie z nową regulacją moduły wytwarzania energii zostały podzielone na grupy w zależności od ich mocy.

Nowe regulacje prawne, które weszły w życie pod koniec kwietnia bieżącego roku, są w rzeczywistości implementacją prawa UE (rozporządzenie 2016/31 z 14 kwietnia 2016 r). Cel to ujednolicenie przepisów we wszystkich krajach wspólnoty. Zmiany objęły m.in. podział na grupy jednostek wytwórczych.

Moduły wytwarzania energii podzielone w zależności od mocy

Zgodnie z nową literą prawa jednostki wytwórcze potocznie nazywane modułami wytwarzania energii zostały przyporządkowane do grup o różnych zakresach mocy.

A – obejmuje instalacje o mocy od 0, 8 kW do 200 kW;

B – obejmuje źródła o mocy 200 kW – 10 MW;

C – obejmuje źródła o mocy 10 MW – 75 MW;

D – obejmuje źródła o mocy przekraczającej 75 MW;

W przypadku pierwszej grupy przyłączanie mikroinstalacji do 50 kW odbywa się w uproszczonym trybie na zgłoszenie, pozostałe źródła w tej grupie są przyłączane na podstawie umowy. Zamiast dotychczasowego druku „Zgłoszenie” pojawi się nowy druk “Zgłoszenie/Dokument instalacji”. Rozszerzony druk obejmuje dotychczasowe informacje oraz trzy nowe rozszerzenia, w tym dane o mocy maksymalnej (Pmax).

Dostarczenie w procedurze przyłączeniowej dokumentacji technicznej określającej parametry, specyfikację techniczną oraz charakterystykę ruchową i eksploatacyjną przyłączanego zakładu wytwarzania energii jest obowiązkowe.

źródła: gramwzielone.pl, systemy-fotowoltaika.pl

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.