Nowoczesny dom w Iranie wykorzystuje fotowoltaikę od Tesli i system naturalnej klimatyzacji

Tesla rewolucjonizuje sposób w jaki projektujemy i budujemy domy, z czego chętnie korzystają architekci. Teherańskie studio BMDesign zaprojektowało nowoczesny budynek wykorzystując do tego produkowane przez giganta motoryzacyjnego moduły fotowoltaiczne w postaci dachówek.

Dom Alavi House, nazwany za klientem biura, który zamówił ten projekt, został zaprojektowany pod kątem wykorzystania energii fotowoltaicznej. Budynek ma produkować więcej energii elektrycznej, niż sam zużywa. Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu naturalnego systemu wentylacji, mimo wysokiego nasłonecznienia w domu zawsze będzie utrzymywana optymalna temperatura.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Budynek ma mieć powierzchnię 550 metrów kwadratowych. Stanie u podnóża wzgórz w górach Zagros, na granicy pustyni. Z uwagi na suchy klimat i wiatry wiejące z południa i południowego-wschodu, dach został w charakterystyczny sposób pochylony, aby dostosować się do tych warunków i jednocześnie wykorzystać optymalnie padające światło słoneczne.

Nachylona strona domu skierowana jest na wschód. Poprzez to wytwarzane jest podciśnienie u szczytu budynku, dzięki czemu wydajnie działa w nim system naturalnej klimatyzacji działający przez większość roku i zapewniający optymalne warunki wewnątrz domu.

Dach wyposażono w ruchome klapy, które pozwalają na regulację zasysanego z wnętrza powietrza i w konsekwencji regulację temperatury w środku. Powietrze wpadające do domu filtrowane jest przez rząd cedrów zasadzonych w ogrodzie oraz basen z wodą, znajdujący się obok domu. Dodatkowo kolejny rząd roślinności w domu (w postaci sukulentów – głównie Sansewieria gwinejska) pełni rolę ostatecznego, naturalnego filtra powietrza.

Dom został wykonany z betonu, którego powierzchnia jest jednocześnie elewacją. Jedynie pochylony dach jest wykonany z innym pokryciem – fotowoltaicznymi dachówkami Tesli. Zamontowane są one 30 cm nad powierzchnią dachu, dzięki czemu słońce nie nagrzewa samego dachu i temperatura wewnątrz nie wzrasta. Moduły PV zamontowane są na obrotnicach, dzięki czemu mogą się poruszać w ciągu dnia, zapewniając cień w środku i maksymalizując generowaną ilość energii elektrycznej.

Na 194 m2 dachu zamontowano 104 moduły PV Tesli. Według producenta taka ich ilość powinna wygenerować co najmniej 29 tysięcy kilowatogodzin w ciągu roku – znacznie więcej niż pochłania typowy dom w Iranie.

Od strony południowej dom jest przeszklony, co pozwala oświetlić naturalnie większość pomieszczeń w domu i zapewnia widok na góry i ogród. Wspólne obszary domu – kuchnia, jadalnia, pokój telewizyjny i łazienka umieszczone są na parterze budynku. Na pierwszym piętrze znajdują się dwie sypialnie i biblioteka.