Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy model Airbusa. MAVERIC wygląda kosmicznie i jest przyjazny środowisku

Nowy model Airbusa. MAVERIC wygląda kosmicznie i jest przyjazny środowisku

Model samolotu przyszłości zachwycił uczestników targów Singapore Airshow 2020. Airbus przekonuje, że innowacyjny pojazd MAVERIC będzie przyjazny dla środowiska. Targi Airshow 2020 potrwają do 17 lutego.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

MAVERIC wygląda jak pojazd z „Gwiezdnych Wojen” – ma kształt przypominający jedno skrzydło. Inżynierowie Airbusa pracowali nad nim przez trzy lata. Uważają, że ich model przyniesie wielką rewolucję na rynku lotniczym. 

W Airbusie rozumiemy, że społeczeństwo oczekuje od nas więcej, jeśli chodzi o wpływ naszych samolotów na środowisko. Opływowy kształt MAVERICA przypominający skrzydło to przełom, chcemy wykorzystać technologię do granicmówił cytowany przez portal gazeta.pl Adrien Bérard, jeden z szefów projektu MAVERIC.

Samolot jest zbudowany tak, by cała powierzchnia służyła za skrzydło – z obliczeń wynika, że w ten sposób będzie można zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 20 procent. Sam kształt przywodzi na myśli „Gwiezdne wojny” czy „Star Treka” i zachwycił zgromadzonych na targach. Nowością jest też miejsce umieszczenia silników – na ogonie maszyny. W Singapurze pokazano prototyp, który przetestowano latem ubiegłego roku. Ma dwa metry długości, trzy szerokości. Wszystkie badania przeszedł bez zakłóceń. W środku samolot wygląda luksusowo – jest w nim sporo miejsca, znacznie więcej niż w starszych modelach. Zamontowano też osłony, które mają redukować hałas. 

Tymczasem wśród zaleceń ekspertów i ekologów ważne miejsce zajmuje rezygnacja z przelotów (zwłaszcza transatlantyckich) – redukcja indywidualnego śladu węglowego wynosi wówczas 1,6 tony rocznie. 

Źródło: next.gazeta.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.