Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza na świecie instalacja artystyczna na dnie oceanu

Pierwsza na świecie instalacja artystyczna na dnie oceanu

Z czym kojarzy się muzeum? Z edukacją, doświadczeniem, przeszłością, a zarazem ponadczasowością. Podwodna wystawa rzeźb Jasona deCaires Taylora przenosi nas na samo dno morza, aby wyrazić obawę i jednocześnie nadzieję związaną z przyszłym stanem morskich głębin. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ekologiczna forma sztuki

Sztuka środowiskowa (Earthworks lub Land Art) to forma bezpośrednio kierująca uwagę na stan globalnej świadomości ekologicznej. Praca Jasona deCaires Taylora ma celu skłonić ludzi do wzięcia odpowiedzialności za każdy skrawek Ziemi, a w tym przypadku za niewidoczne na pierwszy rzut oka morskie głębiny. Jason deCaires Taylor jest rzeźbiarzem, ekologiem i profesjonalnym fotografem podwodnym.

Muzeum Rzeźby Podwodnej Ayia Napa (MUSAN) to pierwsza tego typu instalacja na świecie, choć artysta ma w swoim dorobku także inne prace na lądzie i na dnie oceanów. Podwodny las składa się z ponad 93 dzieł sztuki. Niektóre przybierają formę drzew, inne to rzeźby przedstawiające ludzi, uchwyconych w rozmaitych sytuacjach, np. otoczonych kamerami lub celujących z rewolwerów. Ale każdy element instalacji Taylora ma podkreślać bezcenny charakter morskich i niszczejących ekosystemów. 

Rafa koralowa zanika – dlaczego?

Niektóre rzeźby drzew unoszą się ponad powierzchnią wody, a cała struktura zapewnia warunki do życia dla morskich zwierząt i organizmów – posiada neutralne pH, a po pewnym czasie rozłoży się, tworząc morską biomasę. Podwodna instalacja to także bardzo ważny i pożyteczny krok w kierunku odbudowy tutejszej fauny i flory, która zubożała w ciągu ostatnich 20 lat. Podwodne muzeum znajduje się na chronionym, ale i jałowym obszarze, zlokalizowanym 200 m od linii brzegowej Aiya Napa na Cyprze.

Sztuka z morskich głębin to jedna z form wyrażania obaw o przyszłe losy naszej planety. Rzeźby symbolizują problemy współczesnego świata zalanego toksycznymi substancjami, betonem, niszczenie siedlisk morskich, ciągły wzrost liczby wymierających gatunków i wreszcie kryzys klimatyczny, będący skutkiem braku refleksji i postępującej ekspansji środowiska.

W ciągu ostatnich kilku dekad straciliśmy ponad 40% naturalnych raf koralowych. 90% z nich będzie zagrożonych do 2030 roku, a do 2050 roku wszystkie.

źródło: underwatersculpture.com, brightvibes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.