Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Obrotowa pływająca farma fotowoltaiczna, która podąża za słońcem to nawet 40% więcej energii

Obrotowa pływająca farma fotowoltaiczna, która podąża za słońcem to nawet 40% więcej energii

Na holenderskich wodach znalazła się nietypowa wyspa, która podążą za słońcem. To PROTEVS – innowacyjna obrotowa pływająca farma fotowoltaiczna od Solaris Float wyposażona w system śledzenia promieni słonecznych. Instalacja może produkować nawet 40% więcej energii niż nieruchome panele PV. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obrotowa pływająca farma fotowoltaiczna

Jak wycisnąć najwięcej energii z modułów PV? Portugalscy naukowcy z Porto znaleźli na to rozwiązanie – unosząca się na wodzie obrotowa wyspa skonstruowana z paneli PV. Pływające moduły zapewniają większą efektywność, a innowacyjna technologia PROTEVS zwiększa produkcję energii dzięki systemowi śledzenia Słońca. Platforma obraca się wokół centralnego punktu, dostosowując się do padających promieni słonecznych. Dodatkowo, każdy moduł może zmieniać swoje nachylenie w zakresie od 0º do 45º. 

Ruch umożliwiają silniki elektryczne, które korzystają z wygenerowanej przez moduły energii. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na całkowitą produkcję prądu, ponieważ zużywają jedynie 0,5% energii z instalacji. W porównaniu z faktem, że to rozwiązanie zapewnia do 40% więcej energii niż nieruchome farmy fotowoltaiczne – efektywność energetyczna rozwiązania Solaris Float nadal jest zadziwiająca

Rozwiązanie Solaris Float ma jednak swoje ograniczenia. System jest dostosowany do spokojnych wód mniejszych zbiorników wodnych, takich jak jeziora. Chociaż platforma jest zabezpieczona zewnętrznym pierścieniem i przymocowana do dna, może efektywnie produkować energię na obszarach o słabych prądach pływowych. Co więcej, systemy śledzenia PROVETS raczej nie sprawdzą się w pobliżu równika, gdzie panele będą nieruchome przez cały okres padania promieni słonecznych. 

Skalowanie mocy 

Solaris Float ma w swojej ofercie dwie wersje pływających farm PV, które można dostosować do różnych projektów. PROTEVS+ to platforma wyposażona w 180 modułów o mocy 370 W każdy z dwuosiowym śledzeniem promieni słonecznych – od wschodu do zachodu Słońca. Ma średnicę 38 metrów i zajmuje powierzchnię 1 444 metrów kwadratowych. Każdy z paneli może poruszać się w pionie. PROTEVS Single360 to rozwiązanie jednoosiowe, z modułami fotowoltaicznymi zamontowanymi pod stałym nachyleniem 10º. Pływająca wyspa składa się z 360 modułów o mocy 410 W.

Pływające platformy fotowoltaiczne od Solaris Float mogą być rozszerzane do większych systemów, dzięki odłączanemu modułowi. Według producenta, farma złożona z siedmiu pływających wysp mogłaby osiągnąć moc równą 1 MW i generować 2 GW energii elektrycznej w ciągu roku

nqKVyPNCDW7DZA3N ejBI4MLsQdR dlYDFtLRxHfJNtgs2McbLAtfOef5HK46Ei4TQDF47oM1RIozFeh3xnJfXDhFSstB4GobjtLCdLR9W7AyG5n3iMTn5LnGlc8EmjLB1
Moduły, na których umieszczane są panele PV. Źródło: solarisfloat.com

Pierwszy projekt Solaris Float już pływa na holenderskich wodach. Platforma PV składa się z 130 modułów paneli słonecznych o mocy zainstalowanej 50,7 kWp

GAhmfwYNIjY1ThzHEseuoRsIJgaE7u7Vlq5TwPnpuAGT7sXVzhak Vu7ur MQekS4JgTXGGySJdZn 81ZWRGEHwotZSQHAauBcgQ4uDVDNKebDMHz3DikENZt5YCksJ081l4YOTz jLkOMhnm bCMxXngYJumRzGt WKIAA8AxP4t dPJ1kIskG2KMn9IA
Pływająca farma fotowoltaiczna PROVETS w Oostvoornse Lake w Holandii. Źródło: solarisfloat.com

Jakie są zalety pływających farm fotowoltaicznych?

Farmy fotowoltaiczne z pewnością będą wyruszać na szerokie wody. Konieczność globalnej transformacji energetycznej wymusza rozwój mocy odnawialnych, w tym słonecznych. Jednak obszary lądowe są za małe, aby pomieścić na nich wszystko, czego potrzeba człowiekowi. Pływające farmy PV oferują wyjątkową zaletę – nie zajmują przestrzeni na lądzie i nie wymagają eksploatacji terenów naturalnych. 

Co więcej, rozwiązują one także inne problemy, jak chociażby spadająca efektywność paneli, gdy stają się zbyt gorące. Moduły fotowoltaiczne zazwyczaj działają z maksymalną wydajnością między w temp. pomiędzy 15ºC a 35ºC. W przeciwieństwie do paneli PV na lądzie, pływające farmy są schładzane przez wodę, nad którą się unoszą. Pozwala to zwiększyć produkcję energii elektrycznej nawet o 15%. 

Zalety nie kończą się jedynie na produkcji energii… Badania naukowe dowodzą, że pływające farmy fotowoltaiczne spowalniają wzrost temperatury wody oraz proces parowania. To może zapobiec zakwitom toksycznych glonów, ale także wpływać korzystnie na obszary ubogie w wodę. Badanie z 2021 roku wykazało, że pływające panele słoneczne na zbiorniku w Jordanii, jednym z najbardziej ubogich w wodę krajów na świecie, zmniejszyły parowanie wody o 42%, jednocześnie produkując 425 MWh energii elektrycznej rocznie.

Moc elektrowni słonecznych na wodach a znacznie wzrosła w ciągu ostatniej dekady – z 70 MWp w 2015 roku do 1 300 MWp w 2020 roku. Zakłada się, że rynek tej technologii będzie rósł o 43% rocznie w ciągu następnej dekady, osiągając 24,5 mld USD (21,7 mld GBP) do 2031 roku. W tym momencie pływające farmy fotowoltaiczne stanowią ułamek wszystkich instalacji PV. 

Źródła: solarisfloat.com, pv-magazine. bbc.com

Fot. główna: solarisfloar.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.