Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Od 1 kwietnia w Krakowie nowe, kulturalne zasady segregacji odpadów

historia kosza na śmieci

Od 1 kwietnia w Krakowie nowe, kulturalne zasady segregacji odpadów

To nie primaaprilisowy żart,  od 1 kwietnia zmienią się zasady segregacji odpadów dla mieszkańców Krakowa. Wynika to z konieczności dostosowania się do przepisów Unii Europejskiej, a także z potrzeby ujednolicenia zasad segregacji na terenie całego kraju. Miasto, wdrażając nowe zasady, stawia na kampanię informacyjno-edukacyjną, której hasło brzmi: “Kultura niejedno ma imię. Segreguj odpady”.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Segregacja na 5 frakcji

Wyselekcjonowane odpady to wartościowe surowce wtórne, więc im segregacja przebiega sprawniej i dokładniej, tym większe są możliwości recyklingu. Oprócz ograniczenia ilości odpadów istotne jest również zredukowanie zużycia energii, wody i zanieczyszczeń, które zostałyby wprowadzone do atmosfery. Miasto, widząc szereg korzyści, stawia na wdrożenie systemu opartego na segregacji odpadów na pięć frakcji.

Jaki pojemnik do czego? Jak segregować śmieci w Krakowie?
  • żółty pojemnik – tu powinny trafiać opakowania z tworzyw sztucznych i metalu, między innymi plastikowe butelki po napojach czy środkach czystości, kartony po mleku i sokach, puszki po napojach i konserwach, plastikowe worki i reklamówki,
  • niebieski pojemnik – przeznaczony jest na papier, ale ważne, aby był suchy i niezatłuszczony,
  • zielony pojemnik – należy do niego wrzucać opakowania ze szkła, czyli butelki i słoiki, nie należy jednak wrzucać do niego szkła hartowanego, zbrojonego, luster czy szkła stołowego,
  • brązowy pojemnik – przeznaczony jest na odpady biodegradowalne, jak resztki jedzenia, obierki, skorupki z jajek, fusy z kawy i herbaty, ale nie należy wrzucać do niego mięsa i kości,
  • szary pojemnik na odpady zmieszane – tu powinny trafiać zatłuszczony papier, zużyte artykuły higieniczne, lakierowany lub powleczony folią papier, ceramika, szkło żaroodporne, lustra, mięso i kości.

A co z resztą odpadów?

Niebezpieczne odpady, jak baterie, żarówki, zużyty sprzęt elektroniczny, lekarstwa, smary, oleje, lakiery i inne odpady budowlane, nie mogą być umieszczone w wyżej wymienionych pojemnikach. Miasto jednak nie zapomina o kłopotliwych śmieciach i zapewnia mieszkańcom możliwość ich bezpiecznego pozbywania się. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oferuje usługę „Elektrobrygada na telefon”, w mieście dostępne są Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czy też „Krakowskie ekopudełka”.

źródło: mpo.krakow.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.