Odnawialne źródła energii generują połowę produkcji energii krajowej w Niemczech

Energia odnawialna w Niemczech dostarczająca więcej energii elektrycznej niż węgiel i energia jądrowa łącznie. Fraunhofer Institute for Solar Energy Systems (ISE) zaprezentował raport, według którego w lipcu br. wyprodukowano o około 15 proc. mniej dwutlenku węgla niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł stanowiła 47,3% produkcji całkowitej w Niemczech w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku, a  43,4% pochodziło z elektrowni węglowych i jądrowych.

OZE obniżyło emisję CO2 o 15 procent

Produkcja energii elektrycznej z paneli słonecznych wzrosła o 6%, gazu ziemnego o 10%, podczas gdy udział energii jądrowej w produkcji energii elektrycznej w kraju pozostał praktycznie niezmieniony. Zwolennicy energii jądrowej przypisują wysoką produkcję energii z OZE korzystnym zjawiskom pogodowym i “wydarzeniom rynkowym”. Fabian Hein z zespołu doradców Agory Energiewende powiedział Deutsche Welle, że “20 procentowy wzrost produkcji energii wiatrowej jest wynikiem szczególnie silnego wiatru w 2019 roku”.

Wykorzystanie węgla kamiennego spadło o 30 procent w porównaniu z pierwszą połową 2018 r., a węgla brunatnego – o 20 procent. Jednak w tym samym okresie produkcja energii elektrycznej z gazu ziemnego wzrosła o 10 procent. Profesor Bruno Burger z Fraunhofer ISE powiedział, że “spadek zużycia węgla jest wynikiem niższych cen gazu i wzrostu kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji”.