Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odnawialne źródła energii opłacają się bardziej niż gaz

Odnawialne źródła energii opłacają się bardziej niż gaz

Gaz nie jest już opłacalnym przejściowym źródłem energii. Według analizy TransitionZero, koszty przejścia z węgla na odnawialne źródła energii są znacznie mniejsze, a w dodatku zmniejszają ryzyko kryzysu na rynku energetycznym. 

Reklama

Odnawialne źródła energii tańsze niż gaz 

Badania przeprowadzone przez firmę analityczną TransitionZero dowodzą, że odnawialne źródła energii powinny być priorytetem. Nie tylko z potrzeby ograniczania emisji gazów cieplarnianych. Zgodnie z wnioskami analizy, przejście z węgla na czystą energię jest tańsze w porównaniu do wycofania węgla na rzecz gazu. 

To spowodowane jest gwałtownie rosnącymi cenami paliw kopalnych w ostatnich miesiącach, a jednoczesnych spadkach kosztów odnawialnych źródeł energii oraz magazynów. 

Analiza TransitionZero opiera się na notowaniach cen emisji dwutlenku węgla w przypadku przejścia z węgla na czyste źródła energii oraz węgla na gaz. 

Opierając się na globalnej średniej pochodzącej z C3PI, cena emisji dwutlenku węgla wymagana do przejścia z węgla na gaz wynosiła do tej pory średnio 235 USD t CO2 w 2022 r., Podczas gdy cena emisji dwutlenku węgla do przejścia z istniejącego węgla na nowy fotowoltaika lub lądowy wiatr plus magazynowanie baterii wynosiła zaledwie -62 USD/t CO2. Stanowi to nadzwyczajny spadek o 99% od 2010 rokuczytamy w podsumowaniu wyników

Ceny gazu i węgla biją rekordy 

W ostatnich miesiącach ceny paliw kopalnych poszybowały wysoko w górę. Za węgiel trzeba zapłacić już dwa razy więcej niż w styczniu 2021 roku. Gaz pobił ten rekord na głowę – jego cena zwiększyła się pięciokrotnie w porównaniu do poprzedniego roku. 

Czy aktualne ceny węgla oraz gazu stwarzają wyjątkową szansę dla rozwoju odnawialnych źródeł energii?

Komu OZE opłaca się najbardziej? 

Scenariusz, który zakłada wycofanie węgla z obiegu na rzecz implementacji odnawialnych źródeł energii, jest wyjątkowo korzystny dla krajów europejskich. To wynika z gwałtownie rosnących cen emisji dwutlenku węgla w związku z systemem EU ETS, a także inwazji Rosji na Ukrainę, która wywołała chaos na rynku energetycznym i doprowadziła do wyraźnego wzrost cen węgla oraz gazu. 

Gorzej sytuacja wygląda w krajach Azji Południowo-Wschodnie np. Indonezja, Filipiny, Wietnam, gdzie OZE są dopiero rozwijanym sektorem przemysłu, a krajowi producenci węgla i gazu otrzymują dotacje. 

ALbwbTtHJiSQE3zx dsunuZ1iX3FQGrDDRjw7cTn5Kq4hd6VwctfVnWn5gjp B8mTk5YLUOdz03Z1zmsaSrkgrYdBTlE8hw9dpSqw5E 7T6lY3pbQVogyczd1BFbFObM40QdIjURZ72PKQjX2w
Źródło danych: TransitionZero

Pomimo tego, wszystkie regiony poddane analizie wykazują wyraźną tendencję spadku kosztów transformacji energetycznej, która zakłada odnawialne źródła energii jako cel w porównaniu do przejścia z węgla na gaz. 

Czysta energia zmniejsza ryzyko kryzysu energetycznego 

Zgodnie z wynikami analizy TransitionZero odnawialne źródła energetyki mają jeszcze jedną, znaczącą korzyść – gwarantują większą odporność na kryzys energetyczny. 

Ceny paliw kopalnych są uzależnione od sytuacji geopolitycznej, łańcucha dostaw, regulacji rynkowych czy cykli inwestycyjnych. To sprawia, że energetyka oparta na węglu i gazie jest znacznie mniej stabilna. 

W tym świetle niskoemisyjne technologie zapewniają większe bezpieczeństwo energetyczne. A w dodatku zmniejszają ryzyko związane ze zmianami klimatu, które także mogą potencjalnie wpłynąć na infrastrukturę paliw kopalnych w przyszłości. 

Źródło: TransitionZero

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.