Ogniwa PV na warszawskich autobusach

Ogniwa PV na warszawskich autobusach

W zakładach produkcyjnych Solarisa w Bolechowie trwa realizacja zlecenia dla Miejskiego Zakładu Autobusowego. Zamówienie obejmuje montaż paneli fotowoltaicznych na dachu autobusów. Aż 80 pojazdów, z czego 60 przegubowych, przyjedzie do Warszawy jesienią. Pierwsze z nich będą gotowe we wrześniu.

Już jesienią na ulicach Warszawy pojawią się pierwsze autobusy wyposażone seryjnie w panele fotowoltaiczne, stanowiące dodatkowe źródło prądu wykorzystywane między innymi do zasilania elektronicznych monitorów, ledowego oświetlenia oraz biletomatów. Pozwoli to na redukcję zużycia paliwa o kilka proc. MZA podczas przygotowywania wiosennego przetargu zwróciły szczególną uwagę na kwestie techniczne kupowanych pojazdów.

Firma Solaris wygrała przetarg, gdyż w dwóch osobnych zamówieniach – na 60 przegubowców i 20 autobusów 12-metrowych – jej oferty były lepsze od propozycji MAN-a, EvoBusa, oraz LiderTrading. Za przegubowce MZA Warszawa zapłacą niecałe 91 mln zł. Krótsze autobusy będą kosztowały ok. 22 mln zł. W sumie całkowita wartość przetargu to ponad 110 mln zł, z czego przegubowe autobusy kosztowały blisko 91 mln zł, zaś 12-metrowe ok. 22 mln zł.

Ponadto pojazdy będą wyposażone w rozwiązanie, przeciwdziałające prowadzenia autobusów przez kierowców pod wpływem alkoholu. Kierowca przed odpaleniem silnika musi chuchnąć w alkomat, a dopiero po wykluczeniu obecności alkoholu możliwe jest uruchomienie silnika.