Polska Ogrodnik miejski ochroni Radomsko przed wycinką? 12 lutego 2020 Polska Ogrodnik miejski ochroni Radomsko przed wycinką? 12 lutego 2020 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. W Radomsku nie ma osoby, która dbałaby o ochronę przyrody w mieście. Radni domagają się więc powołania ogrodnika miejskiego. To reakcja na planowaną wycinkę drzew. Reklama Ogrodnik miejski w obronie drzew Ogrodnik miejski to stanowisko, które w miastach staje się coraz bardziej potrzebne. Wśród zadań takiego pracownika jest nadzór nad projektami dotyczącymi przestrzeni zielonej, a także współpraca inwestorami i deweloperami. Osoba na tym stanowisku uczestniczy też w planowaniu przestrzennym i odbiorze budynków do użytku, opiekuje się placami zabaw, trawnikami, parkami i skwerami. Swojego ogrodnika miejskiego ma Toruń i warszawski Ursynów. Taka osoba jest także w Łodzi. Teraz radni z Radomska domagają się stworzenia stanowiska ogrodnika miejskiego. To odpowiedź na planowaną wycinkę drzew przy ul. Reymonta, Sierakowskiego i św. Rozalii. – Zieleń powinna znaleźć ważne miejsce w planowaniu przestrzeni publicznej w Radomsku. Zieleń, która jest obecna w mieście pełni ważniejszą rolę niż się nam wszystkim wydaje. Pragniemy, żeby wszystkie inwestycje, które przewidują ingerencję w miejską zieleń były konsultowane z radnymi na stosowanych komisjach resortowych, a także omawiane i opiniowane na sesjach rady miejskiej. Tworząc nowe projekty inwestycyjne starajmy się wkomponować je w istniejącą już zieleń, a nie eliminować zieleń z tych terenów – mówiła portalowi radmosko24.pl Magdalena Spólnicka, przewodnicząca powiatowych struktur Platformy Obywatelskiej. Zadaniem ogrodnika miejskiego byłoby opiniowanie wszelkich inwestycji, w których przewidziana jest wycinka czy nowe nasadzanie, a także dbanie o przestrzeń zieloną w mieście. – W naszej ocenie, projektując przestrzeń urbanistyczną i jej kompozycje, powinno się traktować formy zieleni i architektury na równi. Zieleń miejska to nie tylko parki i skwery, ale także tzw. zieleń uliczna. Każde takie miejsce wpływa, mniej lub bardziej na tworzenie klimatu w mieście – dodaje Spólnicka. Fot. główna: Wikimedia Commons Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.