Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ONZ wzywa do działania na rzecz klimatu

pożar

ONZ wzywa do działania na rzecz klimatu

Najnowszy Raport przygotowany przez ONZ ostrzega przywódców politycznych i obywateli Ziemi przed klęską klimatyczną. Według ONZ politycy nie wywiązują się z założeń mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery. Brak zdecydowanych działań przyczynia się do widocznych już ogólnoświatowych katastrof – między innymi ogromnych pożarów.

Reklama

Realne problemy świata

Najnowszy raport ONZ nosi nazwę „Human Cost of Disasters 2000–2019”. Analiza została opublikowana 13 października z okazji Międzynarodowego Dnia Redukcji Ryzyka Katastrof. 

Jak można przeczytać w raporcie, większość katastrof była związana bezpośrednio z klimatem. W ciągu dwóch ostatnich dekad nastąpił gwałtowny wzrost liczby powodzi, burz, fal upałów, susz, huraganów i pożarów (dane CNN).

Raport wykazał również, że świat znajduje się w niepokojącej sytuacji, ze względu na coraz większe koszty związane z rehabilitacją spowodowaną klęskami oraz ich coraz większą częstotliwością. W ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie odnotowano ponad 7300 klęsk żywiołowych, które spowodowały szkody o łącznej wartości prawie 3 bilionów dolarów. To prawie dwa razy więcej w porównaniu do poprzednich dekad, gdzie miało miejsce około 4200 klęsk żywiołowych, które spowodowały straty gospodarcze o łącznej wartości 1,6 biliona dolarów – czytamy w oświadczeniu.

Szefowa UNDRR, Międzynarodowej strategii ONZ na rzecz ograniczania zakresu klęsk żywiołowych, Mami Mizutori i Debarati Guha-Sapir z belgijskiego Centrum Badań nad Epidemiologią Katastrof, we wspólnej przedmowie do raportu oświadczyły:

To zaskakująco smutne, że my ludzie dobrowolnie i świadomie przyczyniamy się do własnego zniszczenia. Jeśli chcemy uchronić planetę przed plagą ubóstwa, dalszą utratą bioróżnorodności oraz przed tragicznymi konsekwencjami globalnego ocieplenia, musimy właściwie zarządzać naszymi wyborami.

W raporcie znajduje się też przepowiednia na przyszłość. Kasandryczne wieści mają przynieść ogrom katastrof klimatycznych, spowodowanych nagrzaniem planety do ogromnej temperatury. Gazy cieplarniane emitowane do atmosfery zatrzymują ciepło i mają destrukcyjny wpływ na klimat planety. Reuters podał, że największa zagrożenia w następnych dziesięcioleciach będą pochodzić z fal susz i upałów. Piętno odcisną szczególnie na uboższych rejonach świata.

Rejony najbardziej narażone

To w Azji odnotowano większość klęsk żywiołowych, które miały miejsce w ciągu ostatnich 20 lat. Najwięcej katastrof odnotowały Chiny – 57, a następnie Indie, Filipiny i Indonezja. Jedynym krajem poza Azją, który znalazł się w pierwszej piątce, były Stany Zjednoczone, które zajęły drugie miejsce z 467 klęskami żywiołowymi w latach 2000-2019 – podał Reuters.

climate change 1908433 1280

Indyjska badaczka katastrof Debrati Guha-Sapir tak komentowała sytuację:

Jeśli ten poziom wzrostu w ekstremalnych zjawiskach pogodowych utrzyma się w ciągu następnych dwudziestu lat, przyszłość ludzkości jawi się w bardzo ponurych barwach.

Badaczki Guha-Sapir i Mizutori poprosiły przywódców politycznych o wdrożenie zdecydowanych działań na rzecz klimatu, aby zredukować możliwe katastrofy. Przywołały też kwestie ustalone kilka lat wcześniej podczas Porozumienia Paryskiego.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres w przemówieniu podczas Międzynarodowego Dnia Katastrofy zwrócił się do wszystkich obywateli Ziemi, a w szczególności do polityków i wpływowych organizacji:

Aby pozbyć się problemu ubóstwa i zmniejszyć skutki zmian klimatycznych, musimy przedłożyć dobro publiczne ponad wszystkie inne względy.

Źródło:

ecowatch.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.