Opłata klimatyczna w Zakopanem nielegalna!

smog

Opłata klimatyczna to rodzaj podatku, który turysta musi uiścić, w przypadku gdy przebywa ponad dwadzieścia cztery godziny w danym miejscu, najczęściej atrakcyjnym turystycznie. Jednym z miast, gdzie obowiązywał ten podatek, było Zakopane. Jednak zgodnie z wyrokiem sądu opłata klimatyczna zostanie w tym mieście zniesiona.

Wszystko z powodu skargi złożonej przez pana Bogdana Achimescu, który odwiedził Zakopane w 2015 roku. Zaskarżył on do sądu opłatę klimatyczną, twierdząc, że miasto nie spełnia kryteriów czystości powietrza, w związku z czym opłata klimatyczna jest całkowicie bezzasadna.

10 lipca tego roku Wyższy Sąd Administracyjny w Krakowie przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie. Zakopane nie spełniło odpowiednich norm i wymagań klimatycznych, aby móc pobierać stosowną opłatę. Wiele wskazuje więc na to, że ten absurdalny podatek zostanie wkrótce zniesiony.

Turysta pozywający miasto Zakopane otrzymał wsparcie od organizacji ClientEarth, która zwraca uwagę na to, że całe województwo małopolskie zmaga się ze smogiem oraz problemem zanieczyszczonego powietrza. Zakopane nie stanowi tutaj wyjątku.

Do tej pory opłata klimatyczna wynosiła dwa złote za dobę. Szacuje się, że w 2017 roku wpływy z tego podatku miały wspomóc zakopiański budżet na kwotę nawet czterech milionów złotych.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Chińska prowincja przez 7 dni wykorzystywała wyłącznie OZE

Następny artykuł

Lightyear One, czyli samochód napędzany energią słońca

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,