Optymalizacja kosztów w KGHM dzięki OZE

KGHM Polska Miedź SA zaktualizował swoją strategię opracowaną na najbliższą dekadę. Ta nowa ma nie tylko zmniejszyć koszty, ale będzie także bardziej przyjazna środowisku. Jedna z największych spółek państwa zamierza w 50% korzystać z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł.

KGHM to obecnie jeden z największych konsumentów energii w Polsce. Obecnie w ciągu roku spółka zużywa ok. 2,8 TWh, przy czym własna produkcja zaspokaja 25% potrzeb. Jednym z priorytetów KGHM jest zwiększenie niezależności energetycznej do końca 2030 roku. Dlatego w planach jest korzystanie z własnych zasobów energetycznych opartych na OZE.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Własna energia – zmniejszenie kosztów a zwiększenie niezależności

Prezes KGHM Marcin Chludziński stwierdził, że zgodnie ze strategią do 2030 roku aż 50% energii wykorzystywanej przez spółkę będzie pochodziła ze źródeł własnych lub podmiotów zewnętrznych, ale zależnych od KGHM i dostarczających energię wyłącznie na jej potrzeby. W praktyce oznacza to wdrażanie projektów fotowoltaicznych i budowę nowych bloków parowo-gazowych.

Oprócz planów posadowienia potencjalnych własnych projektów fotowoltaicznych, myślimy o szerszym zastosowaniu technologii gazowych: o budowie nowych bloków parowo-gazowych, czy rozbudowie istniejących instalacji. Analizujemy też pozyskanie energii z farm wiatrowych i zielonej energii z giełdy – mówił w wywiadzie dla bankier.pl.

Energetyka OZE to wiodący trend u największych przedsiębiorstw i spółek państwowych. Jak można się spodziewać, prężnie działające KGHM wkrótce dołączy do tego grona.