Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ośmiornica zadziwiła naukowców. Może żyć jeszcze głębiej, niż sądzili.

Ośmiornica zadziwiła naukowców. Może żyć jeszcze głębiej, niż sądzili.

Wydawać by się mogło, że człowiek odkrył już wszystko, co było możliwe do odkrycia, jednak natura nie przestaje nas zadziwiać. Nawet jeśli naukowcy znają już jakiś gatunek, to wciąż uczą się o nim nowych rzeczy. Dokładnie tak było z Grimpoteuthis, czyli gatunkiem ośmiornicy, który został już odkryty, ale zaskoczył naukowców.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Na całym świecie nieustannie prowadzone są badania, które mają nam przybliżyć funkcjonowanie różnych gatunków zarówno roślin, jak i zwierząt. Powoli przyzwyczajamy się także do faktu, że im bardziej rozwijamy technologię, tym częściej wysnute dużo wcześniej teorie okazują się błędne, bądź niepełne. 

Ośmiornica jak z bajki 

Chodzi o ośmiornicę nazywaną powszechnie Dumbo. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi płetw, które przywodzą na myśl, popularnego, kreskówkowego Słonia Dumbo, którego znakiem rozpoznawczym były rozłożyste uszy. 

Natura nie przestaje zadziwiać

Tym razem naukowcy przekonali się, że niektóre zwierzęta mają niezwykle silną zdolność do przystosowywania się, w taki sposób, że z czasem zaczynają występować w miejscach, które wcześniej nie były rozpatrywane przez uczonych, jako typowe dla nich środowisko naturalne.

Według dotychczasowych badań ośmiornice te utrzymywały się w wodzie na głębokości sięgającej mniej więcej 5 kilometrów. Najnowsze badania opisane na łamach “Marine Biology” wskazują jednak na to, że naukowcom udało się zaobserwować ten gatunek na głębokości nawet 7 kilometrów. Badaczom udało się uchwycić ośmiornice Dumbo na nagraniu w wodach Oceanu Indyjskiego.

Niełatwa sztuka przystosowania się 

Chociaż w przypadku Ośmiornicy Dumbo, przyczyny zapewne mogą być oczywiście inne, to warto wspomnieć o tym, że bardzo często przystosowywanie się zwierząt do życia w warunkach innych niż dotychczasowe, spowodowane jest w dużym stopniu również działalnością człowieka, który niekiedy nieświadomie, samą swoją obecnością zmusza zwierzęta do zmiany miejsca bytowania. 

Źródło: tvn24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.