OZE będą źródłem 85% energii elektrycznej jeszcze do 2050 roku

Szacuje się, że konsumpcja energii elektrycznej na świecie wzrośnie do 2050 roku o 140% względem obecnego poziomu. Zwiększy się także wykorzystanie gazu ziemnego, zaś udział węgla kamiennego oraz ropy naftowej spadnie. Będzie to efektem zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną państw rozwijających się oraz elektrycznej rewolucji, która stopniowo dotyka branżę motoryzacyjną.

Wedle raportu opublikowanego przez norweską firmę DNV GL, energia uzyskiwana ze źródeł odnawialnych w 2050 roku wyniesie 85% całości energii elektrycznej. Blisko 1/3 z tego rezultatu będzie produkowana dzięki fotowoltaice, a cała reszta pochodzić będzie z energii uzyskiwanej dzięki elektrowniom morskim i wiatrowym.

W powyższych długoterminowych szacunkach znajdują się także mniej optymistyczne wieści – DNV GL prognozuje, że do 2024 roku globalne ocieplenie osiągnie 2,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko i należy podjąć zdecydowane działania, by mu przeciwdziałać.

Nasze sprawozdanie pokazuje, że branża energetyczna bardziej niż jakakolwiek inna ma moc i wiedzę, by zarządzać światową emisją dwutlenku węgla w bardziej inteligentny sposób – podsumował Ditlev Engel, dyrektor generalny DNV GL.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

OZE przewyższy konwencjonalne źródła energii w Finlandii do końca 2018 roku

Następny artykuł

Zanieczyszczone powietrze równie szkodliwe dla ciężarnych, jak papierosy

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,