Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele fotowoltaiczne do recyklingu

Panele fotowoltaiczne do recyklingu

Za niecałe 20 lat, kiedy zamontowane w ostatnim czasie panele fotowoltaiczne zużyją się po swoim wyznaczonym procesie eksploatacji, bezcenny stanie się ich recykling. Korea Południowa zajęła się już tym tematem, opracowując nieniszczącą technikę recyklingu zużytych paneli słonecznych w celu stworzenia nowych ogniw. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Koreański Instytut Badań Energetycznych

Państwowy Koreański Instytut Badań Energetycznych (KIER) poinformował niedawno, że ​​technika opracowana przez zespół badawczy kierowany przez Lee Jin-seoka umożliwia recykling paneli słonecznych. Badaczom udało się również opracować inne techniki, dzięki którym zmaksymalizują wydajność tego procesu.

KIER przekazał tę technikę do komercjalizacji firmie HST, krajowemu producentowi urządzeń do wytwarzania energii słonecznej.

Ile możemy odzyskać?

Panel fotowoltaiczny wykonany jest z materiałów takich jak szkło, aluminium, krzem i miedź. Naukowcy udowodnili, że większość z nich przy odpowiednim recyklingu jest zdatna do ponownego użycia.

Instytut stwierdził, że nowa technika może przetwarzać zarówno nieuszkodzone, jak i uszkodzone panele, aby osiągnąć nawet 100% wskaźnik odzyskiwania elementów szklanych. Około 80% innych materiałów można odzyskać i użyć ponownie w nowych ogniwach słonecznych.

Jak przebiegały badania?

Naukowcom udało się przetworzyć krzem zebrany z 72 wyrzuconych paneli komercyjnych na sześciocalowe wlewki i płytki z monokryształu.

Do produkcji ogniw słonecznych wykorzystano materiały z recyklingu o wydajności około 20,52%. Standardowe ogniwa słoneczne mają wydajność energetyczną około 15%.

Dla dobra środowiska

Według danych Korea Environment Institute około 27 627 ton paneli zostałoby wyrzuconych w kraju w 2032 roku.

Korea Południowa zwiększyła swoje zdolności do wytwarzania zielonej energii, dążąc tym samym do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r.

Krajowe możliwości wytwarzania energii słonecznej gwałtownie wzrosły, osiągając w listopadzie 2020 roku około 21 820 generatorów energii słonecznej o łącznej mocy około 3,65 GW. Gigawat mocy może wytworzyć energię elektryczną zdolną zasilić około 300 000 gospodarstw domowych przez rok.

Poddanie zużytych paneli słonecznych recyklingowi będzie skutkować zmniejszeniem gazów cieplarnianych o 1,2 tony, więc ta technika jest absolutnym kluczem do osiągnięcia zerowej emisji nettopowiedział główny badacz KIER, Lee Jin-seok dla Aju Business Daily.

źródło: Aju Business Daily 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.