Panele słoneczne inspirowane naturą – projekt polskiej studentki

Studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zbudowała panel słoneczny wzorowany na mechanizmach zachodzących u roślin. Konstrukcja przypominająca łodygę kwiatu podąża za słońcem, może być instalowana w ścisku, co zwiększa efektywność pozyskiwania energii świetlnej.

Karolina Gocyk, studentka AGH w Krakowie, zbudowała prototyp ruchomego modułowego panelu słonecznego. Konstrukcja składa się z elastycznego szkieletu pokrytego ogniwami słonecznymi i połączonego z urządzeniem służącym do sterowania. Szkielet przypomina z wyglądu łodygę kwiatu i tak jak żywa zieleń może „podążać” za zmieniającym położenie słońcem. Dzięki zmianie kąta nachylenia panele mogą w maksymalnym stopniu gromadzić energię przez wiele godzin.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Gdzie „ruchome” panele słoneczne mogą znaleźć zastosowanie?

Projekt Karoliny Gocyk to na razie prototyp (o wys. 30 cm), który potrzebuje inwestycji (np. firmy, która wyprodukowałaby panele na szerszą skalę). Pomysł został wyróżniony podczas festiwalu naukowego Gdynia E(x)plory Week 2018. Z założenia konstrukcja ma być elastyczna także pod kątem modyfikacji. W ten sposób będzie można instalować ją w różnych miejscach (na dachu, w przydomowej farmie słonecznej, nawet na biurku, np. pod kątem ładowania telefonów) i na różnych szerokościach geograficznych. Według konstruktorki specyficzna modułowa budowa urządzenia sprawia, że będzie ono odporne na wiatr i mróz, a ponadto sprawdzi się w dużym ścisku. Dzięki tej ostatniej opcji technologia może okazać się przełomem, ponieważ obecne panele słoneczne muszą być instalowane w określonej odległości i tym samym wymagają wykorzystania cennych przestrzeni.

Człowiek od zarania dziejów inspiruje się naturą, naśladując jej genialne mechanizmy. Powyższy projekt pokazuje, że być może uda się zrewolucjonizować energetykę słoneczną, podpatrując świat flory.

Źródło: agh.edu.pl