Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Parlament Europejski z nowymi przepisami energetycznymi. To zła wiadomość dla Rosji

Parlament Europejski z nowymi przepisami energetycznymi. To zła wiadomość dla Rosji

Parlament Europejski z nowymi przepisami energetycznymi. To zła wiadomość dla Rosji

W czwartek 11 kwietnia przez Parlament Europejski procedowano dwie ważne dyrektywy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Starego Kontynentu. Europosłowie ustalili między innymi większe ograniczenia w handlu gazem między Wspólnotą a Rosją, a także powołali pakiet gazowo-wodorowy.

Reklama

Jak Unia chce walczyć z kryzysami energetycznymi?

Pierwsza dyrektywa ma sprawić, że unijny rynek energii będzie bardziej przystępny cenowo i przyjazny dla konsumentów. Głównym ujętym w przepisach środkiem, który ma się do tego przyczynić, są tzw. “kontrakty różnicowe” (CfD), zawierane między organami publicznymi i producentami energii. Co ma wyróżniać te typy umów? Umieszczone będą w nich minimalna i maksymalna cena energii. W przypadku gwałtownego spadku cen rynkowych prądu poniżej pierwszej z tych wartości podmiot państwowy rekompensuje stratę. Jeżeli jednak stawki wzrosną zbyt gwałtownie, to organ publiczny będzie pobierał od producenta zysk.

Tego typu umowy będą mogły być zawierane we wszystkich inwestycjach w nową produkcję energii elektrycznej – mówimy tu zarówno o OZE jak i elektrowniach jądrowych. Wykorzystanie systemu kontraktów CfD pozwoli uchronić konsumentów przed zbyt gwałtownym wzrostem cen energii elektrycznej. Nowe przepisy dają też Komisji Europejskiej możliwość ogłoszenia w razie potrzeby kryzysu energetycznego, co pozwoli krajom członkowskim na wdrożenie odpowiednich procedur, w tym uruchomienie programów pomocowych.

Nowe przepisy były już konsultowane z państwami członkowskimi, więc czwartkowe głosowanie ma charakter ostateczny.

Wodór i biometan w nowym rozporządzeniu. UE zagra też na nosie Rosji

W innym głosowaniu europosłowie przyjęli plany mające na celu ułatwienie wprowadzania odnawialnych i niskoemisyjnych gazów na unijny rynek. Nowe przepisy wprowadzą wspólny system zakupu gazu przez całą Unię w celu uniknięcia konkurencji między państwami członkowskimi. Jednocześnie w przypadku transakcji przeprowadzanych przez całą wspólnotę niedopuszczalne będzie kupowanie gazu od Rosji i Białorusi. Ten, choć nie płynie już gazociągami, dalej dociera, chociażby do Francji czy Hiszpanii na statkach w formie LNG. Według Reutersa władze w Paryżu i Madrycie nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie tego, czy skorzystać z propozycji wspólnego zakupu gazu przez całą wspólnotę.

– Nowe rozporządzenie przekształci obecny rynek energii w rynek oparty głównie na dwóch źródłach – zielonej energii elektrycznej i zielonych gazach. To ogromny krok w kierunku osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych UE i zwiększenia konkurencyjności UE na rynkach światowych. Wprowadziliśmy opcję prawną dla krajów UE, aby zaprzestać importu gazu z Rosji w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa, co daje im narzędzie do stopniowego zmniejszania naszej zależności od niebezpiecznego monopolisty – komentuje polski europoseł Jerzy Buzek, którego zespół był odpowiedzialny za przygotowanie nowego unijnego aktu prawnego.

W rozporządzeniu zawarte są również plany wprowadzenie pakietu, który ma wspierać przedsięwzięcia oparte na wodorze i biometanie. Operatorzy mają dostosowywać swoje systemy dystrybucyjne do tych dwóch ekologicznych gazów. Ponadto instalacje oparte na biometanie będą mieć pierwszeństwo w przyłączaniu do sieci i skorzystają z obniżonych kosztów taryfowych. Ścieżka legislacyjna przegłosowanego w czwartek dokumentu jeszcze się nie zakończyła – teraz będzie nad nią obradować Rada UE.

– Czytaj także: Europa stawia na wiatraki i odcina się od Rosji

Źródła: europarl.europa.eu, teraz-srodowisko.pl, energetyka24.com

Fot. Canva (Yaroslav Danylchenko, Azaliya, Дмитрий Трепольский)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.