Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Paulownia – cudowne drzewo w służbie ludzkich potrzeb

Paulownia – cudowne drzewo w służbie ludzkich potrzeb

Nie jest tajemnicą, że rośliny wydatnie pomagają człowiekowi w zaspokajaniu wielu jego potrzeb. Unikatowe właściwości niektórych gatunków drzew sprawiają, że są one w stanie pomóc w odzyskiwaniu nieużytków, a także oczyścić skażone tereny, jak ma to miejsce obecnie m.in. na terenie Czarnobyla. Właśnie do tak pożytecznych gatunków drzew należy paulownia, a o jej właściwościach szerzej opowiedział Hieronim Ratajczak z polskiego przedsiębiorstwa Plantacje Paulowni PGIEE.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Paulownia – co warto wiedzieć?

– Z jednej strony [paulownia posiada] piękne kwiaty – jej duże liście powodują, że produkujemy bardzo dużo tlenu: 11-krotnie więcej [tlenu można] uzyskać z hektara paulowni w porównaniu do hektara rodzimego dębu. Mało tego, co jest najważniejsze: pochłanianie CO2 [jest] 11-krotnie większe. Paulownia – jak kukurydza – rozwija się w procesie fotosyntezy C4, co znaczy, że cały dwutlenek węgla, który jest pochłonięty, jest zatrzymany w tym drzewie, a w innych, rodzimych gatunkach od 30. do 60. % jest wydalane na zewnątrz. I to jest fenomen. Druga rzecz: z paulowni uzyskujemy niesamowitej jakości drewno, które jest lekkie: 1 m3 waży 280 kg, 1 m3 sosny 660 kg, 1 m3 dębu niecałą tonę. I mówię tutaj po całkowitym wysuszeniu [drewna]. Waga paulowni została stwierdzona przez Uniwersytet Przyrodniczy po przeprowadzeniu badań 1,5 roku temu – podkreślił Hieronim Ratajczak.

Choć tego typu drzewo wywodzi się, z Azji, to z powodzeniem uprawiane jest na Bałkanach, głównie w Serbii. Z racji na fakt, że kraj ten cechuje się klimatem podobnym do polskiego, także na naszych terenach uprawa paulowni jest możliwa, jednak tylko jej odmiany o nazwie Shan Tong.

Właściwości paulowni

Drzewo paulowni jest w stanie wytrzymać tak niskie (do -28°C), jak i wysokie (do +45°C) temperatury. Cechuje je bardzo szybki przyrost (nawet do dwóch metrów rocznie); po około czterech latach osiągają one wysokość od 8. do 10. metrów. Co ciekawe, nawet po ścięciu drzewo to rozpoczyna kolejny cykl uprawy.

Paulownie charakteryzują się przede wszystkim wysoką pochłanialnością dwutlenku węgla – są w stanie przetworzyć nawet 10 razy więcej CO2 w porównaniu do innych gatunków drzew. Oprócz tego absorbują pyły oraz działają jak naturalne ekrany akustyczne, pochłaniając hałas.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.