PGE podejmuje współpracę z duńskim Ørsted

Polska Grupa Energetyczna wybrała firmę, z którą podejmie negocjacje. Ich celem jest zawarcie umowy na sprzedaż połowy udziałów w projektach wiatrowych instalacji offshore na 2,5 GW. Duńczycy należą do globalnych liderów. 

Obiektami do podziału są: elektrownia Wiatrowa Baltica-3 sp. z o. o, która w ciągu najbliższych 7 lat ma zrealizować projekt o mocy około 1 GW oraz Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 sp. z o. o. z projektem 1,5 GW do zrealizowania w ciągu dekady.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Według założeń PGE, farma Baltica-3 ma generować prąd już w 2025. Rok później zostałaby przekazana do komercyjnej eksploatacji.

Ørsted jest światowym liderem, jeśli chodzi o potencjał posiadanych farm wiatrowych offshore i realizowanych projektów. W ciągu ostatnich kilku lat spółce udało się zbudować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 5 GW, czyli 1/4 całego potencjału. Duńczycy mają swoje udziały w farmach ojczystych, jak też brytyjskich, niemieckich, holenderskich, amerykańskich, a nawet tajskich. W tym ostatnim przypadku, w etapie końcowym znajdują się projekty Formosa 1 i 2 o łącznej mocy 120 MW. Do końca przyszłego roku łączna moc wiatraków offshore, które należą i będą należały do Ørsted – wokół kontynentu europejskiego – wyniesie około 7,45 GW.

Według zapowiedzi Duńczyków, do 2025 roku ich portfolio sięgnie 15 GW. Do tego czasu koncern ma zainwestować 200 mld koron duńskich – około 115 miliardów złotych. Tylko 15-20 %  tych pieniędzy zostanie przeznaczone na inwestycje w farmy lądowe.