Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Pierwsza bitwa o zadośćuczynienie za smog wygrana. Skarb Państwa zapłaci Grażynie Wolszczak!

Pierwsza bitwa o zadośćuczynienie za smog wygrana. Skarb Państwa zapłaci Grażynie Wolszczak!

O akcji #pozywamzasmog pisaliśmy już kilkakrotnie.  10 stycznia tego roku odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie pozwu Grażyny Wolszczak przeciwko Skarbowi Państwa w sprawie smogu. Podczas rozprawy wspomniała m.in. o praktyce zaniżenia norm zanieczyszczeń powietrza w porównaniu np. ze standardami Francuzów.

B1
Reklama
Pion mobiPion
Reklama

Podczas rozprawy aktorka została zapytana m.in. o źródło wiedzy na temat oddziaływania smogu na jej zdrowie. Powołała się m.in. na media i NIK, odpowiadając: “No także z mediów, ale też w raporcie NIK-u było to bardzo precyzyjnie, obrazkowo, graficznie pokazane. –  jakie choroby wywołuje smog, jaki jest wzrost śmiertelności (…), to działa na wyobraźnię i samopoczucie.

Sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek aktorki 24 stycznia 2019 roku zasądził przekazanie przez Skarb Państwa 5 tys. zł na fundację Unicorn z Krakowa. Wyrok, który zapadł w sądzie rejonowym w Warszawie, nie jest prawomocny. W jego uzasadnieniu podano: “Naruszono dobra osobiste powódki, z całą pewnością można mówić o krzywdzie”.

Wokół całej sprawy są pewne kontrowersje. Aktorka wycofała bowiem sprawę założoną przeciw Warszawie. Dlaczego to zrobiła? W rozmowie z Gazeta.pl swoją decyzję uzasadniła słowami: “Miasto już za poprzedniej ekipy wdrożyło mnóstwo dobrych projektów, jeśli chodzi o walkę ze smogiem. Chodzi m.in. o transport miejski – nie tylko metro, ale i np. autobusy elektryczne. W planach jest budowa 2 linii tramwajowych, przyłączanie do sieci miejskiej kolejnych budynków, dopłaty w wysokości 12 tys. zł za pozbywanie się tzw. kopciuchów. Plany są fantastyczne i to, co do tej pory zrobiono również”. Dodała także, że liczy na realizację pozostałych projektów władz Warszawy.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.