Wiadomości OZE Pierwsza bitwa o zadośćuczynienie za smog wygrana. Skarb Państwa zapłaci Grażynie Wolszczak! 25 stycznia 2019 Wiadomości OZE Pierwsza bitwa o zadośćuczynienie za smog wygrana. Skarb Państwa zapłaci Grażynie Wolszczak! 25 stycznia 2019 Przeczytaj także Smog Ślad węglowy w cieniu referendum. Krakowska SCT jako walka o zdrowie czy konflikt klasowy? Kraków, dawniej nieoficjalna stolica smogu w Polsce, stał się w kilka lat europejskim liderem walki z niską emisją. Liczba dni smogowych została zredukowana z ponad stu do zaledwie 20 w roku. Jak pokazały niedawne referendum, w wyniku którego odwołano prezydenta Aleksandra Miszalskiego, oraz powszechny sprzeciw wobec zasad funkcjonowania krakowskiej Strefy Czystego Transportu (SCT) – dalszy sukces ekologiczny stoi przed wyzwaniem pogodzenia ambicji klimatycznych ze sprawiedliwością społeczną. Smog Toksyczna chmura wielkości Włoch. Naukowcy z Wuhan ujawniają skalę klimatycznego kryzysu W marcu 2026 roku, kilka dni po rozpoczęciu konfliktu w Iranie, świat obiegły zdjęcia czarnych kłębów dymu unoszących się nad Teheranem. Były to skutki ataków na infrastrukturę naftową, których skutki środowiskowe okazały się znacznie poważniejsze, niż początkowo oceniano. Po trzech miesiącach od rozpoczęcia wojny, dzięki danym z teledetekcji satelitarnej naukowcy z Wuhan dokładnie określili skalę tej ekologicznej tragedii, która staje się symbolem destrukcyjnego wpływu współczesnych konfliktów na zmiany klimatu i zdrowie publiczne. O akcji #pozywamzasmog pisaliśmy już kilkakrotnie. 10 stycznia tego roku odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie pozwu Grażyny Wolszczak przeciwko Skarbowi Państwa w sprawie smogu. Podczas rozprawy wspomniała m.in. o praktyce zaniżenia norm zanieczyszczeń powietrza w porównaniu np. ze standardami Francuzów. Reklama Grażyna Wolszczak wygrywa przed sądem za #smog! @MinSrodowiska i @MinEnergii muszą zapłacić 5 tys. zł na krakowskie Stow.Unicorn„Państwo walczyło ze smogiem ale albo za mało, albo za późno. Naruszono dobra osobiste powódki,z całą pewnością można mówić o krzywdzie” @RadioZET_NEWS pic.twitter.com/Miaa37JY2X— Maciej Sztykiel (@macieksztykiel) January 24, 2019 Podczas rozprawy aktorka została zapytana m.in. o źródło wiedzy na temat oddziaływania smogu na jej zdrowie. Powołała się m.in. na media i NIK, odpowiadając: “No także z mediów, ale też w raporcie NIK-u było to bardzo precyzyjnie, obrazkowo, graficznie pokazane. – jakie choroby wywołuje smog, jaki jest wzrost śmiertelności (…), to działa na wyobraźnię i samopoczucie.” Sąd pozytywnie rozpatrzył wniosek aktorki 24 stycznia 2019 roku zasądził przekazanie przez Skarb Państwa 5 tys. zł na fundację Unicorn z Krakowa. Wyrok, który zapadł w sądzie rejonowym w Warszawie, nie jest prawomocny. W jego uzasadnieniu podano: “Naruszono dobra osobiste powódki, z całą pewnością można mówić o krzywdzie”. Wokół całej sprawy są pewne kontrowersje. Aktorka wycofała bowiem sprawę założoną przeciw Warszawie. Dlaczego to zrobiła? W rozmowie z Gazeta.pl swoją decyzję uzasadniła słowami: “Miasto już za poprzedniej ekipy wdrożyło mnóstwo dobrych projektów, jeśli chodzi o walkę ze smogiem. Chodzi m.in. o transport miejski – nie tylko metro, ale i np. autobusy elektryczne. W planach jest budowa 2 linii tramwajowych, przyłączanie do sieci miejskiej kolejnych budynków, dopłaty w wysokości 12 tys. zł za pozbywanie się tzw. kopciuchów. Plany są fantastyczne i to, co do tej pory zrobiono również”. Dodała także, że liczy na realizację pozostałych projektów władz Warszawy. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.