Pierwsza na świecie elektrownia wiatrowa z drewnianą wieżą

Pierwsza na świecie elektrownia wiatrowa z drewnianą wieżą

W mieście Björkö na wyspie Skarvik przy Göteborgu powstała elektrownia wiatrowa z drewnianym masztem. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja na świecie. Instalacje tego typu cechuje modułowa konstrukcja wież, co ułatwia ich transport.

Dotychczas drewniane wiatraki mogły się kojarzyć z młynami, dzięki którym produkowano mąkę. W erze turbin wiatrowych powrót do drewnianych masztów jest zaskakującym rozwiązaniem.

Inwestycję w taką budowlę zrealizowało Szwedzkie Centrum Technologii Wiatrowych. Wieża jest wysoka na 30 metrów. Wykonała ją firma Modvion i już zapowiedziała wyższe maszty, które pojawią się w 2022 roku. 

Firma ma już umowy na dostarczenie wieży o wysokości 110 metrów dla koncernu Varberg Energi. Dla Rabbalshede Kraft z kolei zobowiązała się na dostarczenie 10 jednostek o wysokości 150 metrów. 

Modvion chwali się, że drewniane wieże dla turbin wiatrowych są tańsze, łatwiej je transportować dzięki modułowej konstrukcji, ich produkcja redukuje ślad węglowy w porównaniu z trdycyjnymi wieżami, a drewno jest bardzo trwałym surowcem dla takich budowli. 

To krok milowy, który toruje drogę nowej generacji elektrowni wiatrowych. Laminowane drewno jest bardziej wytrzymałe od stali, a dzięki modułowej budowie wieże mogą być wyższe. Wykorzystując drewno, możemy zredukować emisje CO2 na etapie produkcjipodsumowuje Otto Lundman, CEO Modvion AB.

Rozwój drewnianych wież wiatrowych jest finansowany m.in. ze środków władz Gotlandii oraz unijnego programu wspierania innowacji Horyzont 2020.

Źródło: gramwzielone.pl

Źródło zdjęć: modvion.com