Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza platforma do handlu biogazem i wodorem 

Pierwsza platforma do handlu biogazem i wodorem 

W Austrii uruchomiono nową platformę służącą do handlu zeroemisyjnymi gazami: biogazem i wodorem. To pierwsza tego typu platforma w Europie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Handel biogazem i wodorem 

Gazowa austriacka spółka Central European Gas Hub (skonsolidowana spółka Grupy OMV) uruchomiła nową platformę o nazwie CEGH GreenGas. Spółka doszła do wniosku, że w kraju musiał powstać portal handlowy dedykowany biogazowi

Zielony gaz, w tym biogaz i wodór pełnią istotną rolę w dekarbonizacji europejskiego systemu energetycznego. Już teraz austriackim gazociągiem płynie 0,1 TWh biometanu. Austriacy chcą, aby do 2050 roku, czyli roku osiągnięcia neutralności klimatycznej, rurociągiem do przesyłu gazu ziemnego płynęło 5 TWh biometanu.

CEGH chce wkrótce rozszerzyć swoją działalność na Europę Środkowo-Wschodnią.

Czytaj też: W Czechach powstaje największa farma akwaponiczna w Europie. Nasi sąsiedzi stawiają na zrównoważone rolnictwo

Zakup lub sprzedaż z gwarancją pochodzenia

Gottfried Steiner, dyrektor generalny CEGH mówi, że spółka jako pierwsza w Europie daje możliwość handlowania biogazem:

Obecnie nie ma ani dobrze funkcjonującego handlu tymi produktami, ani dostępnej dla nich platformy. Aby osiągnąć ambitne cele, musimy przestrzegać kluczowych wymagań na platformie: przejrzystości i płynności.

Dlatego też platforma umożliwi klientom zakup lub sprzedaż biometanu z gwarancją jego pochodzenia. Oprócz głównej tablicy ogłoszeń będą odbywać się też aukcje. Oznacza to, że po raz pierwszy dostawcy i nabywcy będą mogli wchodzić w interakcje na jednym, wspólnym rynku.

Naszym celem jest aktywne wspieranie tego procesu i postrzeganie siebie jako idealnego partnera dla przemysłu i dostawców energii w branży zielonych gazów.

CEGH utworzony przez OMV i słowackiego operatora sieci gazowej Eustream jest największym miejscem handlu gazem w Europie Środkowo-Wschodniej.

źródło: bioenergy-news.com, CEGH

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.