Pierwsze elektryczne ciężarówki w Polsce produkcji Volvo Trucks

Firma Volvo Trucks Polska ujawniła plany wprowadzenia na rynek elektrycznych samochodów ciężarowych gamy Volvo Trucks FE i FL. Pierwsza elektryczna ciężarówka trafi na polskie drogi w maju tego roku. Z kolei na ulicach Warszawy Volvo FE pojawi się w czerwcu.

Pierwsza elektryczna ciężarówka w Polsce

Na spotkaniu w siedzibie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA), podczas którego omawiano kierunki rozwoju elektromobilności, Volvo Trucks Polska przedstawiło plany wdrożenia w pełni elektrycznych ciężarówek. Pierwszy samochód elektryczny Volvo FE będzie posadowiony na trzyosiowym podwoziu i dedykowany dystrybucji miejskiej. 

Zdajemy sobie oczywiście sprawę wyzwań, jakie stoją przed nami, ale wprowadzając  pierwszy samochód mamy nadzieję, że właśnie tym pierwszym samochodem popchniemy rozwój infrastruktury oraz procesy związane z wszelkiego rodzaju dofinansowaniami bądź ulgami dla firm transportowych, które zainteresują się naszą ofertą. Do tego projektu przygotowujemy się naprawdę od wielu miesięcy współpracując na tak wczesnym etapie z wieloma instytucjamipowiedziała Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska. 

Problemem pozostaje infrastruktura

Jedną z największych przeszkód w rozwoju elektromobilności jest infrastruktura. Problem ładowania pojawia się szczególnie w przypadku ciężarówek, które pokonują długie dystanse, a punkt rozładunkowy nie dysponuje stacją ładowania. Możliwości rozwiązania tej kwestii przedstawiła firma McKinsey. 

Według danych Komisji Europejskiej, ciężarówki, autobusy oraz autokary odpowiadają za ok. ¼ wszystkich emisji CO2 pochodzących z transportu drogowego oraz za 6% wszystkich emisji dwutlenku węgla w państwach członkowskich. Dekarbonizacja tego sektora ma więc kluczowe znaczenie w dążeniu do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych. Nie dojedzie do niej bez postępującej elektryfikacji w segmencie pojazdów ciężkich – stwierdził Maciej Mazur, dyrektor zarządzający PSPA. 

Elektryfikację floty ciężarówek czas zacząć

W drugiej połowie roku rozpocznie się projekt pilotażowy, w ramach którego elektryczna ciężarówka Volvo zostanie przetestowana w rzeczywistych warunkach użytkowania. Pozwoli to określić zasady, na których pojazdy użytkowe w Polsce będą mogły się elektryfikować. 

Patrząc na zainteresowanie tematem elektromobilności,  jestem bardzo dobrej myśli jeśli chodzi o realizację założonych, bardzo ambitnych celów sprzedażowych na ten rok. Kolejny raz nasi klienci pokazali, że prowadzą swoje biznesy w sposób odpowiedzialny i rozsądny, szukając jednocześnie przewagi konkurencyjnej, którą my, jako Volvo Trucks Polska jesteśmy w stanie im dostarczyć – dodała Małgorzata Kulis. 

Źródło: orpa.pl