Pierwsze komunikaty URE o aukcjach OZE

Pierwsze komunikaty URE o aukcjach OZE

Urząd Regulacji Energetyki opublikował komunikaty o pierwszych aukcjach OZE, które odbyły się pod koniec listopada. Pierwsza pozostała bez rozstrzygnięcia. 

Pierwsza aukcja, która odbyła się 25 listopada była przeznaczona dla istniejących instalacji, głównie biogazów różnych źródeł, a także różnych układów hybrydowych włącznie z itpo disb. W oficjalnym komunikacie URE czytamy, że aukcja “pozostała bez rozstrzygnięcia z powodu złożenia przez uczestników mniej niż trzech ważnych ofert spełniających wymagania określone w ustawie o odnawialnych źródłach energii”.

W przypadku kolejnej aukcji z 26 listopada na rolnicze instalacje biogazowe powyżej 1 MW wygrały dwa przedsiębiorstwa: Bioelektrownia Buczek Sp. z o. o.  oraz Polskie Biogazownie „ENERGY-ŻÓRAWINA” Sp z o. o. Łącznie złożono trzy oferty. Ceny ofert zamknęły się w przedziale 617,50 – 633,90 PLN/MWh. Zwycięzcy właściciele instalacji przez najbliższą dekadę sprzedadzą w sumie 217 837,150 MWh za łączną kwotę w wysokości 137 954 584,13 PLN. Przez pierwsze dziewięć lat sprzedawanych będzie około 22, 500 MW, zaś w 2029 ma zostać sprzedanych tylko niecałe 11 tys. MWh.

Od poniedziałku do piątku trwają kolejne aukcje: trzy razy będzie licytowany prąd z biogazowni i układów hybrydowych, przez jeden dzień hydroenergia i geotermia oraz przez również jeden dzień energia wiatrowa.