Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze na świecie oświetlenie generujące kredyty węglowe. Oszczędność energii sięga 90%

Pierwsze na świecie oświetlenie generujące kredyty węglowe. Oszczędność energii sięga 90%

Pierwsze na świecie oświetlenie generujące kredyty węglowe. Oszczędność energii sięga 90%

W celu osiągnięcia celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, kraje zwiększają wysiłki na rzecz promowania i przyjmowania nowych technologii, które są energooszczędne i niskoemisyjne. Przykładem są Chiny, które w sektorze rozwoju OZE odnotowują szybki wzrost. Równie ważna jest kwestia innowacyjności – na południe od Chin, w Malezji opracowano pierwsze oświetlenie z certyfikatem ESG. 

925x200 1
Reklama

Czym jest certyfikat ESG?

Akronim ESG pochodzi od trzech filarów oceny: E – środowisko, S – społeczna odpowiedzialność i G – ład korporacyjny. Głównym celem utworzenia tego systemu oceny, była idea zakładająca, że przedsiębiorstwa powinny troszczyć się nie tylko o interes ekonomiczny, ale także o środowisko i lokalną społeczność.

Koncepcja ESG budzi kontrowersje – naukowcy i aktywiści zwracają uwagę na niską jakość danych, brak wspólnych standardów i ryzyko greenwashingu, a także politycznego wykorzystywania regulacji, które powinny służyć budowaniu zrównoważonego rozwoju.

Certyfikaty ESG wiążą się to z pojęciem kredytów węglowych, czyli dokumentów potwierdzających zredukowanie emisji 1 tony CO2. Kredyty węglowe są przedmiotem międzynarodowego handlu między korporacjami, które nie są w stanie zredukować swoich emisji w sposób bezpośredni. 

Niestety nie przekłada się to na lepszą jakość środowiska lokalnego przy siedzibie firmy, która kupuje kredyty węglowe, ale poświadcza, że gdzieś na świecie rzeczywiście zredukowano emisję CO2. Według danych EU ETS z 9 czerwca 2025 roku, cena jednego kredytu EU Carbon Permits wynosiła 73,50 euro.

Oświetlenie z Malezji

Na Uniwersytecie Putra Malaysia odbyła się konferencja Carbon Credit and ESG Ecosystem 2025, podczas której malezyjska spółka należąca do Unity Group – Synergy ESCO zaprezentowała przełomową technologię oświetlenia. Jej możliwości energooszczędne są na tyle duże, że jako pierwsza na świecie technologia służąca oświetleniu uzyskała certyfikat kwalifikowalności do kredytów węglowych. 

Swoim wyglądem przypomina konwencjonalne oświetlenie, ale technologia ESG Light oferuje niespotykaną dotąd wydajność energetyczną i wyjątkową żywotność. Działając przy mocy 4,5 watów, zapewnia szacunkowo 89% oszczędności energii w porównaniu z tradycyjnym oświetleniem. Przewidywana żywotność jednego ogniwa to 180 000 godzin, co można również wyrazić, jako około 40 lat przy 12 godzinach codziennego użytkowania. Jednak najważniejszą z punktu widzenia biznesowego zaletą nowej technologii jest generowanie kredytów węglowych, których sprzedaż może przynieść producentowi najwięcej przychodów. 

Już teraz Unity Group planuje współpracę z rządem jednej z prowincji Malezji. Celem jest modernizacja 6 tysięcy mieszkań w ramach programu Green One Day, aplikując do nich właśnie nowe oświetlenia ESG. Wstępne szacunki mówią o redukcji emisji CO2 o około 25 milionów ton, czyli około tylu ile odpowiada zdolności pochłaniania przez 630 milionów drzew. W ciągu kolejnych 10 lat Unity Group chce czerpać zyski ze sprzedaży generowanych kredytów węglowych z tego projektu.

Unity Group

Plany rozwoju firmy są mocno powiązane z szukaniem zrównoważonego rozwoju oraz zarabianiem na tych, którym transformacja w stronę zeroemisyjności sprawia najwięcej problemów. Jedną z kolejnych platform do zastosowania nowego oświetlenia generującego kredyty węglowe jest zintegrowanie go z cyfrowym rolnictwem. Może to obniżyć zużycie energii nawet o 70%, a także pozwoli zwiększyć plony dziesięciokrotnie.  

Obecnie działalność Unity Group Holdings International obejmuje Azję południowo-wschodnią (Malezję, Chiny, Hongkong, Japonię, Indonezję), a także Bliski Wschód oraz RPA. Spółka jest notowana na giełdzie w Hongkongu i obecnie stara się o uzyskanie drugiego notowania w Malezji. 

Malezja jest jednym z krajów, które wyznaczyły sobie za cel zerową emisję netto do 2050 roku. By to osiągnąć pracuje nad zwiększeniem produkcji OZE, ale jak pokazuje przykład Unity Grup, także sektor prywatny dostarczając ekologiczne innowacje, przyczynia się do budowy zrównoważonego rozwoju.

Zobacz też: Raportowanie śladu węglowego – czym jest i dlaczego coraz więcej firm się na nie decyduje? Marta Seweryn o korzyściach z analizy emisji [WYWIAD]

Źródła: european commision, techwithmuchiri, climateandstrategy, tradingeconomics, 

Fot. Canva (holgs, pcess609)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.