Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwszy w Polsce budynek kompozytowo-drewniany

Pierwszy w Polsce budynek kompozytowo-drewniany

Rosnące zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym sprawia, że coraz częściej stosuje się alternatywne sposoby umożliwiające szybsze i tańsze budownictwo. Jedną z takich opcji są domy kompozytowo-drewniane. O takim pionierskim budynku powstałym w Polsce opowiedział Juan Davi ze spółki Smart Technology.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Znajdujemy się na warszawskiej Pradze, konkretnie na Targówku, na ulicy Remiszewskiej 13 w nowym budynku, który został zrobiony według programu Smart Building, będącego rewolucją na rynku. To pierwszy piętrowy budynek zrobiony z kompozytu i drewna, co sprawia, że jest on ekologiczny, bardzo atrakcyjny cenowo, a dodatkowo wszystko pochodzi wprost z fabryki” – podkreślił Juan Davi.

Nowa inwestycja została wybudowana dzięki kooperacji spółek z Grupy Kapitałowej Smart Technology. W nowo otwartym budynku znajduje się 17 lokali mieszkalnych o powierzchni od 42 m2 do 67 m2 (przeznaczonych na wynajem), lokal usługowy zajmujący powierzchnię 250 m2, a także 16 podziemnych garaży i 3 zewnętrzne miejsca parkingowe. Całkowita powierzchnia budynku wynosi niemal 2100 m2, a użytkowa ponad 1120 m2.

Budynki kompozytowo-drewniane charakteryzują się wysokim standardem wykonania. Do ich wytworzenia wykorzystuje się panele KVH Holz, wykonane z drewna klejonego KVH suszonego komorowo – wyrób ten jest w pełni ognioodporny, zalicza się go do grupy Engineered Wood Products. Do budowy domów kompozytowo-drewnianych stosuje się również płyty gipsowo-włóknowe, aby całość była nie tylko ekologiczna, ale i bezpieczna.

Warto podkreślić, że czas powstania tego typu inwestycji jest o wiele szybszy, niż ma to miejsce w przypadku typowego domu murowanego. Według szacunków producenta skraca się on o połowę przy równoczesnym uzyskaniu takich korzyści, jak zmniejszenie kosztów budowy o 30% (w porównaniu do zwykłego budynku) i wzrost efektywności energetycznej nawet o 60%.

Chcemy jak najszerzej promować taką technologię. Chcemy także, żeby Polska mogła wykorzystać ten ekologiczny system budowania, który będzie po pierwsze: korzystnie wpływał na zdrowie, po drugie: na kieszeń, a po trzecie: w bardzo szybkim tempie zostanie wykonany” – podsumował przedstawiciel Smart Technology.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.