Pieszo, rowerem lub hulajnogą – bądź zdrowszy i bardziej eko

Podróżować można na wiele sposobów  – samochodem, metrem, rowerem, a nawet hulajnogą. Każda z metod przemieszczania się ma swoje wady i zalety. Dlaczego warto zmienić sposób poruszania się i ograniczyć podróżowanie konwencjonalnymi środkami transportu?

Transport a ślad węglowy

Ślad węglowy to najprościej mówiąc koszt, jaki środowisko ponosi w związku z naszym życiem i konsumpcją. Każdy ze środków transportu pozostawia inny ślad, różnice są bardzo duże i wynikają głównie z spalania paliw. Według szacunków największą ilość CO2 wyprodukujemy, podróżując samochodem (jedna osoba w aucie) – ok. 130 g/km. Dla środowiska zdecydowanie korzystniejszy jest transport zbiorowy – metro, tramwaj czy autobus, gdzie ilość gazów uwalnianych do atmosfery dzieli się na kilkanaście/kilkadziesiąt osób. Najbardziej ekologiczny transport to ten bez udziału paliw – podróż na piechotę, hulajnogą dla dorosłych, rolkami czy rowerem.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nie stój w korkach – oszczędzaj czas i pieniądze

Codzienne podróże samochodem mogą być uciążliwe, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym mieście i podróż krótkiego dystansu zajmuje wieczność. Stanie w korkach to nie tylko uciekające minuty, to również paliwo i znikające z naszego portfela pieniądze. Z raportu  firmy doradczej Deloitte i Targeo.pl (2015 r.) wynika, że każdy zmotoryzowany mieszkaniec siedmiu największych miast traci w korkach średnio 3,3 tys. zł rocznie. Według najnowszego raportu Inrix przeciętny mieszkaniec Warszawy w 2018 roku spędził 173 godziny w korkach, a w innych dużych miastach Polski wcale nie jest lepiej.

Za sprawą komunikacji zbiorowej i dzięki buspasom podróżujemy znacznie szybciej, a przesiadając się na rower czy hulajnogę sami jesteśmy panami swego czasu.

Zmiana środka transportu a zdrowie

Zamiast samochodem czy autobusem podróżuj za pomocą własnych mięśni. Oprócz korzyści środowiskowych ważnym aspektem są też perspektywy zdrowotne. Pokonanie dystansu kilku kilometrów to setki spalonych kalorii oraz świetny trening dla całego ciała.  Pobudzone do pracy mięśnie pobierają zapasy energii z komórek tłuszczowych, dzięki czemu nie tylko zrzucamy zbędne kilogramy, ale także normalizuje się poziom cukru we krwi. Poprawia się także wydolność organizmu – wysiłek sprawia, że zwiększa się pojemność płuc, wzrasta także wytrzymałość i siła mięśni. Sport to także sposób na większą ilość endorfin, czyli hormonów szczęścia, które zapewniają nam dobre samopoczucie. Będziemy więc nie tylko zdrowsi, ale i znacznie bardziej zadowoleni z życia.

Wydajniejsza praca

Dotleniony i zrelaksowany pracownik jest szybszy i dużo bardziej wydajny. Poprawia się jego koncentracja, dzięki czemu ma lepsze pomysły, rzadziej zdarzają się mu pomyłki, a wszelkie problemy rozwiązuje bez problemu. Marzysz o awansie? Przesiądź się na rower lub hulajnogę!

Zdjęcia: Flickr