Po pokazie filmu „Punkt Krytyczny – Energia odNowa”

Pod koniec maja w krakowskim Multikinie odbył się pokaz pierwszego polskiego pełnometrażowego filmu na temat zmian klimatu i nieuchronnej rewolucji energetycznej. Reżyserem filmu jest dokumentalista Łukasz Bluszcz, a producentem Fundacja WWF Polska.

Nasz punkt krytyczny jest tu i teraz. Padło pytanie – czy punkt krytyczny jest za 10-20-30 czy 100 lat? Nie. Za 10-20-30 lat wypadniemy za krawędź wodospadu, a teraz jest ostatni moment, żeby zacząć ostro wiosłować do brzegu – powiedział po pokazie filmu Marcin Popkiewicz – fizyk, autor bestsellerów Świat na rozdrożu i Rewolucja energetyczna. Ale po co?

Globalne ocieplenie, to wzrost średniej temperatury powierzchni lądów i oceanów od roku 1850. Od tego czasu nastąpił wzrost temperatury o ok. 1⁰C. Oprócz samego wzrostu temperatury, oznakami globalnego ocieplenia są między innymi wzrost poziomu morza, topnienie lodowców, lądolodów i lodu morskiego, zmiany zasięgu występowania roślin i zwierząt, częstsze występowanie ekstremalnych zjawisk takich jak susze, ulewy, fale upałów i inne.

Obecnie klimat ociepla się w związku ze wzrostem koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze, przede wszystkim dwutlenku węgla (CO2), metanu (CH4) i tlenku azotu (N2O). Gazy cieplarniane zatrzymują w atmosferze część energii wypromieniowywanej przez Ziemię. Im więcej gazów cieplarnianych, tym więcej energii pozostaje w ziemskim systemie klimatycznym. Podczas, gdy przed epoką przemysłową (przed 1850 r.) koncentracja CO2 w atmosferze wynosiła ok. 280 ppm (cząsteczek na milion, ang. parts per million), obecnie poziom ten wzrósł do ok. 400 ppm. Koncentracja gazów cieplarnianych w atmosferze zwiększa się przede wszystkim ze względu na emisje towarzyszące spalaniu paliw kopalnych. Jako że paliwa kopalne zostały w naturalny sposób zdeponowane pod powierzchnią ziemi miliony lat temu, ich wydobywanie i spalanie powoduje zaburzenie naturalnego cyklu obiegu węgla w przyrodzie.

Problem zmiany klimatu dotyczy nas wszystkich. Skutki globalnego ocieplenia są widoczne na całym świecie. Każda gospodarka oparta na węglu, ropie i gazie ma niechlubny wkład w ten proces. Każdego dnia emitujemy gigantyczne ilości gazów cieplarnianych ze spalania tych surowców. Zanieczyszczamy przy okazji powietrze oraz wodę. Każdy kraj, w tym także Polska, ma obowiązek dążyć do neutralności klimatycznej.

Ważną rolę odgrywają również względy ekonomiczne. Węgiel jest coraz mniej efektywnym ekonomicznie i przez to stopniowo wyczerpującym się źródłem energii. Niestety problem ten jest często pomijany przez naszą krótkowzroczność. Warto jednak zastanowić się – co dalej?

Istnieją źródła energii, które każdego dnia są obecne w naszym codziennym życiu, lecz ich nie dostrzegamy. Wiatr, woda, promienie słoneczne – te czyste źródła energii dostępne są praktycznie od zaraz. Wiele krajów na całym świecie powoli rezygnuje z węgla, gazu, ropy na rzecz odpowiedzialnego wykorzystywania odnawialnych zasobów środowiska.

Wbrew panującej opinii, przechodzenie na odnawialne źródła energii nie ma miejsca jedynie w bogatszych krajach świata lub państwach z tzw. „słonecznego południa”.

Taka perspektywa rozwoju niesie za sobą stanowczo więcej korzyści niż pozostanie przy obecnym systemie energetycznym. Do najważniejszych profitów korzystania z odnawialnych źródeł energii połączonych z efektywnością energetyczną możemy zaliczyć korzyści ekonomiczne, zdrowotne, środowiskowe, bezpieczeństwo energetyczne oraz zrównoważony rozwój kraju.

Twórcy filmu „Punkt Krytyczny – Energia odNowa” pokazują, dlaczego klimat nagle się zmienia i przed jakimi wyzwaniami w związku z tym stajemy. Dowiadujemy się co sprawiło, że równowaga klimatu na Ziemi została zachwiana i jakie są tego skutki. Nad Polską i resztą świata unosi się widmo powodzi, suszy, braku wody pitnej i żywności. Film zwraca także uwagę na kwestię alternatywnych źródeł energii i problemów z jakimi w naszym kraju borykają się ich zwolennicy. Dokument nie tylko ostrzega, lecz także przedstawia rozwiązania mające powstrzymać nadchodzącą katastrofę.

Po filmie odbyła się debata, podczas której eksperci dyskutowali na temat przyszłości Polski w świecie odchodzącym od węgla i innych paliw kopalnych, a także o możliwościach wyjścia z punktu krytycznego. Wśród zaproszonych ekspertów znaleźli się: Tobiasz Adamczewski ekspert ds. klimatu i energii w Fundacji WWF Polska; dr Andrzej Kassenberg – współfundator Fundacji „Instytut na rzecz Ekorozwoju”, ekspert ds. zrównoważonego rozwoju; Marcin Popkiewicz – fizyk, analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko, autor bestsellerów Świat na rozdrożu i Rewolucja energetyczna. Ale po co?; Andrzej Curkowski z Instytutu Energii Odnawialnej; Michał Bar z Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. Na sali obecni byli także przedstawiciele mediów oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Premiera filmu odbyła się podczas weekendu otwarcia festiwalu Millennium Docs Against Gravity w Warszawie. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie. W ramach projektu Energia odNowa film pokazano podczas Roadshow – seria bezpłatnych seansów w 8 polskich miastach. Po Krakowie pokazy filmu odbyły się jeszcze w  Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku oraz Bydgoszczy. Ponadto, film składa się z 10 krótkometrażowych odcinków, które będą emitowane w telewizji oraz udostępnione w Internecie.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Na farmie wiatrowej Energi stanie największy w Polsce magazyn energii

Następny artykuł

PGE Energia Odnawialna uruchamia pilotażowy program dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , , , , ,