Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polacy ekologiczni? Podejmują radykalne zmiany w służbie klimatu

powietrze, czyste powietrze

Polacy ekologiczni? Podejmują radykalne zmiany w służbie klimatu

Europejski Bank Inwestycyjny zlecił  na terenie Polski wykonanie badań dotyczących naszych postaw ekologicznych. Czy jesteśmy gotowi na poważne zmiany swoich nawyków w 2021 roku? Okazuje się, że tak! Wielu badanych obiecuje bardziej świadome korzystanie z zasobów naszej planety.

BANER MOBILEB1
Reklama

Z czego najtrudniej nam zrezygnować?

Polacy biorący udział w ankiecie zapewnili, że zdają sobie sprawę z konieczności pewnych wyrzeczeń dla ochrony środowiska. Ankietowani wskazują, że największym wyzwaniem byłaby dla nich zobowiązać się do rezygnacji z samochodu, do czego przyznaje się aż 41% z nich.

Country specific Polish infographic V2

I trudno z tym dyskutować. Przy wciąż zbyt małej ilości ścieżek rowerowych i wykluczenia komunikacyjnego mniejszych miejscowości, samochód pozostaje najwygodniejszym środkiem poruszania się.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
Third Country specific Polish infographic V2

Najłatwiej byłoby Polakom zrezygnować z lotów samolotem, co potwierdza 46% badanych. Tutaj jednak wynik może być nieco wypaczony, ze względu na sytuację covidową. Zapewne w okresie wakacyjnym, kiedy pandemia nie będzie już zagrożeniem, loty staną się po raz kolejny bardzo popularne.

Czy Polacy martwią się zmianami klimatu?

Ostatnio przytaczaliśmy wyniki badania, które wskazywało na to, że boimy się skutków zmian środowiskowych, ale nie umiemy wskazać ich źródła ani powiązać z konkretnymi  zjawiskami.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Ankieta dla EBI zdaje się potwierdzać jedynie, że Polacy obawiają się, co przyniesie kryzys klimatyczny. Obecnie jednak groźniejsza zdaje się 55% ankietowanym perspektywa zarażenia się COVID. Co podtrzymuje na przykład trend częstszych podróży samochodem- obawiamy się zarazków rozprzestrzeniających się w komunikacji miejskiej.

Second EIB infographic of Global comparison in Polish

Styl życia- nowy rok, nowi my

Aż 75% badanych zamierza wprowadzić, chociaż małe ekozmiany, z czego większość tych osób stanowią kobiety. Okazuje się, że jest to najwyższy wskaźnik w całej Europie. W każdym kraju przeprowadzano bowiem podobne ankiety.

Second Country specific Polish infographic V2

Działaniom tym może sprzyjać sytuacja pocovidowa, która jawi się szansą na wzrost ekologicznej świadomości.

Okres po zakończeniu pandemii COVID-19 będzie okazją do poprawy jakości działań na rzecz przejścia na niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu gospodarkę. Ekologiczna odbudowa gospodarki pomogłaby nam w szybszym i bardziej znaczącym ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, które musi nastąpić do roku 2030. Na całym świecie obywatele są świadomi tego, że ich indywidualne postępowanie ma znaczenie. Rolą EBI jako banku klimatycznego UE jest przyspieszenie tej zielonej transformacji poprzez finansowanie czystej energii, rozwiązań w zakresie zrównoważonej mobilności oraz innowacji, które umożliwią obywatelom zmianę przyzwyczajeń w celu przeciwdziałania zmianie klimatu.- skomentował wiceprezes EBI Ambroise Fayolle.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.