Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polenergia – podsumowanie I kwartału i strategia na kolejne 4 lata

Polenergia – podsumowanie I kwartału i strategia na kolejne 4 lata

821 MW mocy zainstalowanej w OZE do 2024 roku, gotowość do budowy pierwszej farmy wiatrowej w 2023 roku o mocy prawie 1,5 GW i 51,5 mln złotych skorygowanego zysku netto w I kwartale 2020 roku, to kilka z głównych liczb przedstawionych w nowej strategii i podsumowaniu firmy Polenergia.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obecna sytuacja rynkowa podyktowana epidemią COVID-19 pozostaje bez wpływu na bieżącą działalność Polenergii. (…) Bez większych zakłóceń związanych z epidemią koronawirusa trwa realizacja projektu FW Szymankowo” – czytamy w komunikacie prasowym Polenergii.

Strategia Polenergi

Będziemy nie tylko Grupą o zwiększonej skali działania w rozumieniu zainstalowanych mocy oraz wypracowywanych wyników, ale przede wszystkim Grupą o wielkim potencjale wzrostu wynikającym z dalszego organicznego rozwoju projektów odnawialnych oraz zajęcia pozycji pozwalającej na rozwój w oparciu o produkcję i spalanie wodoruzapowiada prezes zarządu Polenergii, dr Michał Michalski.

Strategia spółki do 2024 opiera się na zwiększeniu zainstalowanych mocy: najbardziej imponującym projektem będzie gotowość do rozpoczęcia budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 1440 MW na Morzu Bałtyckim we współpracy z koncernem Equinor do 2023. Na lądzie docelowo ma pojawić się 315 MW nowych farm wiatrowych – 186 MW uzyskało już gwarancje sprzedaży dzięki minionym aukcją OZE. Do końca 2024 roku w pełni operacyjnych mocy Polenergii ma być 821 MW. 

Pierwsza w pełni prywatna polska spółka energetyczna przewiduje roczne nakłady na realizację swojej strategii pół miliarda złotych rocznie, ale bez uwzględnia kosztów realizacji projektów farm wiatrowych, które mogą pochłonąć nawet 2,6 miliardy. 

I kwartał Polenergii

Wynik skorygowanych EBITDA firmy, za pierwsze trzy miesiące osiągnął poziom 94,1 mln złotych, zaś sam zysk netto 51,1 mln. W porównaniu rok do roku jest to zmiana na plus o odpowiednio 13,8 i 11,1 mln złotych.

Do poprawy wskaźników Polenergii w raportowanym okresie przyczyniły się bardzo dobre wyniki segmentu energetyki wiatrowej spowodowane zarówno wyższym wolumenem produkcji, jak i wyższymi cenami sprzedaży zielonych certyfikatów oraz energii elektrycznej. Segmenty dystrybucji i obrotu również wykazały poprawę wyników, co pozwoliło częściowo skompensować niższy wynik segmentu energetyki konwencjonalnej. Po raz pierwszy w wynikach finansowych Grupa wydzieliła w ramach swojej działalności nowy segment fotowoltaiki. Jest to jest związane z rozpoczęciem fazy operacyjnej ośmiu projektów Sulechów I o łącznej mocy 8 MW, które uzyskały 15-letnią gwarancję wsparcia w ramach systemu aukcyjnego”.

Przychody w pierwszym kwartale firmy wyniosły 459 mln złotych i były mniejsze o 36 procent niż te z okresu analogicznego w 2019 roku. Polenergia wyjaśnia, że odpowiada za to niższy przychód obrotu i energetyki konwencjonalnej, “skompensowanymi częściowo przez wyższe przychody w segmencie farm wiatrowych”.

Wpływ koronawirusa

Pandemia wywołana wirusem COVID-19 nie wpłynęła znacząco na działanie firmy. Grupa zapewnia, że wprowadziła środki ochrony pracowników, a część z nich przeniesiono na pracę zdalną. Z perspektywy gospodarczej, Michał Michalski zwraca uwagę na spowolnienie gospodarcze w Polsce, obniżenie stóp procentowych oraz spadek wartości złotego w stosunku do euro. Zaznacza jednak, że na obecnym etapie ocena skutków jest trudna do oszacowania. 

Źródło: polenergia.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.