Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Połowa reaktorów jądrowych we Francji nie działa

Połowa reaktorów jądrowych we Francji nie działa

Połowa reaktorów jądrowych we Francji nie działa

Nieoczekiwany problem korozji rur i prace konserwacyjne doprowadziły do wstrzymania pracy 28 z 56 reaktorów we Francji. Problem pojawił w się w czasie trudnej sytuacji energetycznej spowodowanej wojną w Ukrainie. 

Reklama

Problem z francuskimi reaktorami jądrowymi

12 z 28 wyłączonych elektrowni jądrowych we Francji dotknął nieoczekiwany problem korozji rur. Mankamenty wydają się wspólne dla całej serii francuskich reaktorów. Przestoje dotyczą czterech największych elektrowni N4 o mocy 1500 MW, pięciu reaktorów o mocy 1300 MW o podobnej konstrukcji oraz trzech bloków 900 MW. 

Pozostałe przestoje dotyczą planowanych w kilkunastu innych reaktorach napraw, aktualizacji lub regularnych kontroli bezpieczeństwa. W efekcie Francja ma najniższą moc jądrową od dziesięcioleci.

Wyłączenie połowy francuskich reaktorów znacznie obniżyło prognozy produkcji energii elektrycznej na ten rok. Pogłębiły się obawy związane z europejskim kryzysem energetycznym wywołanym wojną w Ukrainie. Francja m.in. wyłącza już nocami oświetlenie miejskie. Na trudną sytuację złożyły się także wysokie lipcowe temperatury.

Fala upałów komplikuje sytuację energetyczną

Wysokie temperatury wody grożą zmniejszeniem i tak już niezwykle niskiej produkcji jądrowej we Francji. Dolina między rzekami Rodan i Garrone nękana była w połowie lipca wysokimi temperaturami dochodzącymi do około 40 stopni Celsjusza. To duży problem, ponieważ woda rzeczna jest często używana do chłodzenia reaktorów. 

Produkcja reaktorów może być ograniczona w czasie występowania wysokich temperatur, aby zapobiec przedostawaniu się gorącej wody do rzek i niszczeniu dzikiej przyrody. W efekcie utrzymujących się upałów od 16 i 17 lipca ograniczono produkcję w elektrowniach Tricastin i Saint Alban nad rzeką Rodan oraz w Blayais u ujścia rzeki Garrone. Podobne ograniczenia wprowadzono w reaktorze Bugey nad rzeką Rodan od 19 lipca.

Co dalej z francuską energetyką jądrową i naszym bezpieczeństwem energetycznym?

Francuski rząd jest w trakcie przejmowania operatora reaktorów jądrowych – spółki EDF, aby mieć pełną kontrolę nad tym kluczowym sektorem energetyki. W ubiegłym roku elektrownie jądrowe odpowiadały aż za nawet 69 % udziału we francuskim miksie energetycznym.

Rząd w porozumieniu z EDF postanowił w ubiegłym tygodniu, że zostaną publikowane comiesięczne aktualizacje nt. postępów prac konserwacyjnych i dostępności reaktorów. Celem ma być zapewnienie podmiotom gospodarczym bardziej przejrzystych, dostępnych informacji o stanie elektrowni jądrowych.

Obecnie pracujemy nad objęciem elektrowni nadzorem (…) i zapewniamy, że stopniowo wracamy do poziomów dostępności zgodnych z najlepszymi praktykami międzynarodowymipowiedział w wywiadzie dla Reuters rzecznik francuskiego rządu.

Urzędnik stwierdził w rozmowie, że rząd chce mieć pewność, że Francja „będzie mieć wystarczająco dużo mocy, aby przetrwać zimę”, a także miał nadzieję, że wzmocniony monitoring pomoże obniżyć ceny energii elektrycznej w kraju, które wzrosły do ​​rekordowych poziomów z powodu obaw o moc niedobór.

OZE receptą na wysokie ceny energii i bezpieczeństwo

Francja, która jest standardowo eksporterem energii elektrycznej, ograniczyła dostarczanie mocy na za granicę, ze względu na własne niedobry. W wyniku przestojów osiągnęła zakładany na 2035 rok cel ograniczenia udziału atomu w miksie energetycznym do 50%, jednak przecież nie o taką transformację energetyczną chodziło.

Efekt kumulacji cen gazu i wyłączenia ponad połowy francuskich mocy jądrowych sprawił, że cena za energię, utrzymująca się w czerwcu w okolicach 225 € za MWh, wzrosła w dwóch ostatnich tygodniach lipca do 600 €. Padł też rekord wszechczasów – 800 €. Sytuacja francuskiego sektora jądrowego nie wygląda najlepiej. Z uwagi na wieloletnie problemy niewykluczone będą zatrzymania następnych bloków.

Francuską energetykę stabilizują odnawialne źródła energii, które stanowią w tym państwie 20% miksu. OZE także w Polsce przyczyniają się do poprawy naszego bezpieczeństwa energetycznego.

źródło: reuters.com, france24.com, theenergymix.com, wysokienapiecie.pl, wnp.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.