Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska bezkonkurencyjna w zatruwaniu powietrza

Polska bezkonkurencyjna w zatruwaniu powietrza

Najnowszy ranking think tanku „Ember” pokazuje, że w 2020 r. elektrownia w Bełchatowie była największym emitentem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. A to nie jedyny reprezentant naszego kraju w pierwszej dziesiątce na tej liście.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Królowa jest tylko jedna

Elektrownia w Bełchatowie, należąca do PGE, to największy producent energii z węgla brunatnego w Polsce. Jej wynik za 2020 r. to emisja ponad 30 milionów ton CO2. Dodajmy, że to już drugi rok odkąd nie ma sobie równych w zatruwaniu powietrza. A i spadek jest niewielki. Najbardziej przeraża jednak fakt, że na kolejnych miejscach uplasowały się niemieckie elektrownie Neurath i Jänschwalde (z koncernów RWE i LEAG), które łącznie wyemitowały blisko tyle CO2, co sam Bełchatów. Neurath z Nadrenii Północnej Westfalii – 18,7 mln ton, Jänschwalde z Brandenburgii- 13,6 mln ton.

Mieszkańcy Bełchatowa zdają sobie sprawę, że zmiany klimatu są wywołane działalnością człowieka.

Więcej niż jeden polski akcent

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się także elektrownie w Kozienicach i Opolu. Kozienicki zakład uplasował się na miejscu szóstym. Należy on do ENEI i w 2020 r. wyemitował 10,5 mln ton dwutlenku węgla. Jako że nie obniżył wyniku w stosunku do poprzedniego roku, w rankingu awansował z ósmego na szóste miejsce. Poprzednie miejsce Kozienic zajęła natomiast opolska elektrownia (PGE), która może się “pochwalić” blisko 40-proc. wzrostem w stosunku do poprzedniego roku. Wyniósł on 9,7 mln ton. Taki wynik ma być skutkiem budowy nowych bloków węglowych, które powstały w ostatnich latach.

Zmiana na gorsze

Trudno szukać pozytywów, patrząc na wyniki rankingu. Warto jednak zauważyć, że coraz bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące emisji gazów cieplarnianych i całej energetyki przestają być lekceważone. Skutki ich przedostawania się do atmosfery zaczynają bowiem być boleśnie odczuwalne. Nie sposób już zaprzeczyć, że klimat się zmienia. I to, zdecydowanie, nie jest dobra zmiana.

Źródło: ember-climate.org, euractiv.pl, biznesalert.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.