Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska firma opracowała solarny przystanek autobusowy. Wiata zostanie wykorzystana za granicą

Polska firma opracowała solarny przystanek autobusowy. Wiata zostanie wykorzystana za granicą

Krakowski startup SEEDiA zajmuje się m.in. wykorzystaniem fotowoltaiki w miejscach publicznych. Jednym z ich pomysłów jest solarny przystanek autobusowy, który znalazł już nawet uznanie za granicą.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Solarny przystanek autobusowy SEEDiA stanął w Mołdawii

SEEDiA wygrała konkurs na realizację projektu w Mołdawii w ramach Polish Challenge Fund, którego celem jest ułatwienie transferu polskiego know-how za granicę. Dzięki temu w drugim kwartale 2023 roku, solarny przystanek autobusowy polskiej firmy stanął w mieście Stefan Voda.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z współpracy z firmą SEEDiA w ramach programu Polish Challenge Fund. Solarny przystanek autobusowy będzie odpowiedzią na lokalne potrzeby i wyzwania, z którymi boryka się nasze miasto. Dzięki zastosowaniu zielonych technologii i inteligentnych rozwiązań, jesteśmy w stanie zwiększyć dostępność i jakość komunikacji publicznej, jednocześnie dbając o środowisko i zdrowie mieszkańcówpowiedział Vladislav Cociu, burmistrz Stefan Vody w Mołdawii.

mIIwlVg08Y11oWLZsrSven9 6kYO5rwNIQTovyiFbFfuyZ8dRoPrz9z5xlx6zfU1zl 2nbJXkzjvWNEHUQ5h2ZekpvXxkPYsAaPkVclKDKmar5xGmA89lNHyE2UuCxhFKb RILMlsokWlojYZ8oIeao
Polska firma opracowała solarny przystanek autobusowy. Wiata zostanie wykorzystana za granicą. Źródło: seedia.city

Oszczędność i nowoczesne rozwiązania

Wiata została wyposażona w panele fotowoltaiczne i akumulatory, które umożliwią mołdawskiemu miastu redukcję kosztów energii o 100% w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań tego typu. Solarny przystanek autobusowy od SEEDiA otrzymał również inteligentny system oświetleniowy, który pozwala zmniejszać natężenie światła o kilkadziesiąt procent, gdy na przystanku nie ma nikogo. 

Oprócz tego, w wiacie zamontowano sensory monitorujące jakość powietrza i hałasu. Na przystanku można skorzystać z bezpłatnego internetu, a także naładować telefon dzięki zainstalowanym w ławce portom USB.

Wdrożenie obejmuje także wyświetlacz e-papierowy i system zarządzania dostarczony przez platformę InCity umożliwiający pełną automatyzację harmonogramów i zarządzanie informacjami publicznymi. SEEDiA chwali się, że solarny przystanek autobusowy otrzymał rynnę zbierającą wodę deszczową, którą wykorzystuje się do nawadniania znajdującego się obok wiaty 1000-litrowego donicy retencyjnej. Taki system skutecznie zatrzymuje i magazynuje wodę, obniżając temperaturę powietrza i zmniejszając ilość cząstek kurzu w powietrzu.

Źródło i fot: seedia.city

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.