1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Holandii otwarto solarny chodnik. Zaopatrzy w energię elektryczną ratusz

W Holandii otwarto solarny chodnik. Zaopatrzy w energię elektryczną ratusz

W Groningen, w północnej Holandii zamontowano solarny chodnik. W jego skład wchodzą specjalne fotowoltaiczne kostki brukowe. Wyprodukowała je węgierska firma Platio, która już od kilku lat łączy zagadnienia recyklingu z energią odnawialną. W jaki sposób?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Solarny chodnik w Groningen

W Holandii oficjalnie otwarto chodnik z 2544 fotowoltaicznych kostek brukowych, które będą produkować prąd. Kostki powstały z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Projekt został zrealizowany w ramach unijnego projektu Making City, który ma na celu rozwój tzw. Pozytywnych Dzielnic Energetycznych (ang. Positive Energy Districts). 

Solarna ścieżka w  Groningen ma 400 m2. Według szacunków, wyprodukuje średnio 53 MWh rocznie, co pozwoliłoby zasilić 18 gospodarstw domowych i posłuży do zasilenia miejskiego ratusza.

Firma Platio, czyli producent chodnika podaje, że 1 m2 kostki chroni środowisko przed emisją około 25 kg gazów cieplarnianych, a do jego wyprodukowania wykorzystuje się równowartość około 400 butelek PET.

Fotowoltaiczna kostka a panele słoneczne na dachu

Platio idealnie wpisuje się w ideę nowoczesnego i bezemisyjnego budownictwa oraz zrównoważonej architektury przestrzennej. Solarna kostka może być zamontowana w centrach miast, na chodnikach, prywatnych podjazdach czy balkonach. Materiał może pokryć każdą powierzchnię. Dzięki niemu rozwiązaniu energia elektryczna pojawi się tam, gdzie wcześniej nie było to możliwe.

Pomysł może się sprawdzić szczególnie w tych miejscach, w których istnieje ryzyko występowania trąb powietrznych i huraganów. 

– Nasz produkt nie ma na celu zastąpienia na przykład tradycyjnych paneli słonecznych na dachu, ale jest uzupełnieniem wysiłków na rzecz wykorzystania czystej energii tam, gdzie inne źródła energii nie są dostępne  – mówi o fotowoltaicznym chodniku Miklós Illyés, jeden z trzech realizatorów solarnej kostki.

– Czytaj także: Barcelona: ekologiczne miasto z solarnym chodnikiem

Fotowoltaiczna ławka i pierwszy taki chodnik powstał w Kazachstanie

Rozwiązania firmy Platio funkcjonują w 37 krajach. Wykorzystano w sumie do nich 35 ton plastiku, którego poddano recyklingowi.

Pierwszy fotowoltaiczny Platio chodnik powstał w Kazachstanie. Zamontowany został w „Zielonej dzielnicy” Astany, przy wejściu do centrum handlowego. System ma powierzchnię około 80 m2 i generuje 11,7 kw mocy elektrycznej. Wygenerowana energia służy między innymi do zasilania centrum.

Kilka lat temu w Parku Városháza w Budapeszcie firma zamontowała  drewnianą ławkę-podest, w którą wmontowano moduły fotowoltaiczne Platio. Dzięki temu, spacerowicze mogą naładować swoje telefony czystą energią.

Źródło: gramwzielone.pl, platiosolar.com

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.