Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska spółka otrzymała zgodę od UE. Będzie produkować dachówki fotowoltaiczne

Polska spółka otrzymała zgodę od UE. Będzie produkować dachówki fotowoltaiczne

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zarejestrował wzory przemysłowe w ceramicznych dachówkach fotowoltaicznych spółki ML System. Ich kształt i montaż niewiele jest bardzo podobny do znanych nam klasycznych pokryć budynków.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dachówki fotowoltaiczne ML System zarejestrowane przez UE

Co oznacza decyzja urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej? Wzory przemysłowe są chronione w krajach Unii Europejskiej przez pięć lat, licząc od dnia zgłoszenia tj., 16 kwietnia 2023 roku. Okres ochrony może zostać przedłużony po upływie tego terminu.

Ceramiczna dachówka fotowoltaiczna ze względu na swoją budowę jest dostosowana geometrycznie do istniejących na rynku klasycznych rozwiązań, tak by możliwe było wykorzystanie na dachu zarówno naszej dachówki, jak i dachówek popularnych producentów. Sam sposób montażu z wykorzystaniem gwoździ czy wkrętów jest znany w przypadku klasycznych dachówek ceramicznych. Poprzez specjalne ukształtowanie punktu mocującego i wykonanie otworów będzie to możliwe także w naszej dachówce fotowoltaicznej, przy zachowaniu wszystkich wymiarów oraz rozstawu łat. Oferujemy kompletny system z falownikiem oraz systemem zabezpieczeń elektrycznych komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

DSC 0233 kopia
Polska spółka otrzymała zgodę od UE. Będzie produkować dachówki fotowoltaiczne, Źródło: ML System

W kwietniu 2023 roku ML System rozszerzyła strategię rozwoju o nowe produkty oparte o technologię kwantową. Spółka w latach 2023-2024 zamierza zainwestować ok. 120 mln zł w produkcję ceramicznych dachówek fotowoltaicznych oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych.

Dzięki rozszerzeniu portfolio o nowe produkty ML System oczekuje dodatkowej sprzedaży w kwocie nie mniejszej niż 200 mln zł rocznie.

Dachówki fotowoltaiczne dla obiektów zabytkowych

Zgodnie z zasadami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, który został ogłoszony w listopadzie 2022 roku na zadania inwestycyjne związane z ochroną zabytków dla jednostek terytorialnych przeznaczone jest 3 mld zł. Dokładnie chodzi o bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

DSC 0081 kopia1
Polska spółka otrzymała zgodę od UE. Będzie produkować dachówki fotowoltaiczne, Źródło: ML System

Zastosowanie dachówek fotowoltaicznych na dachach tego typu obiektów to – obok wymaganych przepisami konserwatorskimi aspektów estetycznych – w perspektywie czasu również oszczędność budżetu samorządu odpowiedzialnego za zabytek, a także korzyść klimatyczna dla całej społeczności. Termin naboru wniosków upływa 31 stycznia 2023 roku. Szczegóły dostępne na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.  

Źródło: informacja prasowa ML System

Fot: ML System, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.