Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polski Alarm Smogowy ma szansę na wyjątkową nagrodę. O zwycięstwie zdecyduje książę William

Polski Alarm Smogowy ma szansę na wyjątkową nagrodę. O zwycięstwie zdecyduje książę William

Polski Alarm Smogowy znalazł się w grupie trzech finalistów nominowanych do nagrody Earthshot Prize Awards w kategorii “Ochrona powietrza”. Nagroda przyznawana jest od trzech lat z inicjatywy księcia Williama, który zasiada również w kapitule. Nominacje zostały ogłoszone 19 września na szczycie Earthshot Innovation Summit w Nowym Jorku.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wielkie wyróżnienie dla polskiej organizacji

Nagroda została ustanowiona w 2020 roku przez księcia Williama. Jej celem jest promowanie skutecznych rozwiązań dla największych problemów środowiskowych, w tym zanieczyszczania powietrza. Earthshot Prize uznawana jest za najważniejszą nagrodę ekologiczną na świecie. W skład kapituły nagrody wchodzą m.in.: Książę William, Sir David Attenborough, Christiana Figueres, Królowa Jordanii Rania Al Abdullah, Cate Blanchett.

Nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: powietrze, klimat, bioróżnorodność, oceany, odpady. W tym roku o nominacje walczyło ponad tysiąc firm, samorządów i organizacji, spośród których wyłoniono po trzech finalistów z każdej kategorii. Polski Alarm Smogowy jest jedynym finalistą z Europy Środkowej i Wschodniej. Oprócz niego w kategorii “Czyste powietrze” nominowana jest brytyjska firma ENSO, która produkuje opony lepiej przystosowane do samochodów elektrycznych, a także koncern GRST z Hong Kongu, który opracowuje metodę tworzenia i recyklingu baterii litowo-jonowych.

Działania Polskiego Alarmu Smogowego docenione

Polski Alarm Smogowy, ruch zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych, został nominowany za prowadzone w Polsce działania na rzecz czystego powietrza, które uznano za jedne z najskuteczniejszych na świecie w obszarze ochrony środowiska. Wśród reform, o które zabiegał PAS znajdują się m.in. uchwały antysmogowe, normy jakości węgla, zakaz sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych, programy wsparcia finansowego modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji domów. Na skutek działań Alarmu uchwały antysmogowe uchwaliło 14 województw, a 18 mniejszych samorządów wprowadziło zakazy spalania węgla i innych paliw stałych.

“Ta nominacja to docenienie zaangażowania wielu lokalnych aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego, którzy przez ostatnią dekadę działali na rzecz czystego powietrza. Dzięki ich determinacji jakość powietrza w Polsce wyraźnie się poprawiła, choć jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Naszym celem jest Polska wolna od smogu. Zanieczyszczenie powietrza wciąż co roku przyczynia się do 40 tysięcy przedwczesnych śmierci. Musimy to zmienić. Jesteśmy wdzięczni kapitule nagrody Earthshot za to wyróżnienie, będące ogromnym wsparciem w naszej walce o czyste powietrze w Polsce” – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Ceremonia wręczenia nagród Earthshot odbędzie się w Singapurze 7 listopada 2023 roku. Pięciu z 15 finalistów otrzyma 1 milion funtów na prowadzenie dalszych działań. Polski Alarm Smogowy do nagrody Earthshot nominowała organizacja filantropijna Clean Air Fund.

– Czytaj także: Odszkodowanie za wpływ smogu i czyste powietrze do 2035. Parlament Europejski właśnie przegłosował nowe przepisy

Źródło: informacja prasowa – Polski Alarm Smogowy, polskialarmsmogowy.pl, earthshotprize.org

Fot. Canva, The World Bank Group

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.