Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Warmińsko-mazurskie: Trwa nabór operatorów do programu “Czyste powietrze”. Co to za funkcja i kto może ją pełnić?

Warmińsko-mazurskie: Trwa nabór operatorów do programu “Czyste powietrze”. Co to za funkcja i kto może ją pełnić?

Program “Czyste powietrze” towarzyszy Polakom od 2018 roku. W tegorocznej edycji pilotażowo wprowadzono stanowiska operatorów, którzy mogą pomagać osobom starającym się o dotację w przejściu przez cały proces. Właśnie trwa nabór na te stanowiska w województwie warmińsko-mazurskim. Kto może się zgłosić?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Operatorzy pomogą w złożeniu wniosków na wymianę kotłów i ocieplenie budynków

Program “Czyste powietrze” ma za zadanie dofinansowanie ze środków krajowych wymiany kotłów bezklasowych (tzw. “kopciuchów”). Zainteresowani właściciele domów mogą otrzymać nawet 135 tys. zł dofinansowania. Za te pieniądze można oprócz wymiany pieca ocieplić budynek czy zamontować fotowoltaikę.

Wprowadzoną w tym roku nowością są operatorzy. To podmioty czy instytucje, które miałyby zajmować się wyszukiwaniem osób posiadających w swoich domach “kopciuchy”, zachęcaniem ich do wzięcia udziału w programie, a następnie przeprowadzaniem przez cały proces złożenia wniosku. Stanowisko jest na razie wprowadzone pilotażowo w trzech województwach: małopolskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. W ostatnim z nich właśnie trwa poszukiwanie takich operatorów.

Kto może zostać operatorem programu “Czyste powietrze”?

Jako operatorzy mogą zgłosić się firmy instalatorskie czy doradcze, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, czyli np. gminy lub powiaty, a nawet… Kościoły i związki wyznaniowe. Operator pomoże wnioskodawcy w oszacowaniu kosztów i wysokości dotacji, wyborze materiałów i wykonawców, a także sporządzeniu całej dokumentacji i złożeniu wniosku. Pilotaż w trzech województwach ma być docelowo rozszerzony na całą Polskę.

Co istotne, sami wnioskodawcy nie zapłacą za usługi operatorów. Ci jednak, w ramach programu, otrzymają odpowiednie wynagrodzenie wynoszące nawet do 1,7 tys. zł od wnioskodawcy. Nabór wniosków w województwie warmińsko mazurskim trwa do 18 września. Aby zgłosić się jako potencjalny operator należy odwiedzić internetowy Generator Wniosków o Dofinansowanie.

Jak działa program “Czyste powietrze”?

W warmińsko-mazurskiem w ramach programu złożono dotychczas 21 tys. wniosków o dofinansowanie termomodernizacji. Zrealizowano 15 tys. z nich. Według szacunków, w regionie może działać nawet 78 tys. kopciuchów. W skali kraju programu również nie można nazwać sukcesem. Dane z końcówki zeszłego roku wskazują, że od 2018 liczba ocieplonych budynków wzrosła zaledwie o 2,4%, a wymienionych “kopciuchów” o 2,2%. Daje to ograniczenie zużycia energii o 3,4%, a emisji gazów cieplarnianych o 1,4%. Jak wskazała Najwyższa Izba Kontroli, która opracowała dane, takie tempo realizacji dofinansowań skazuje cały program na porażkę. Być może wprowadzenie stanowiska operatorów zwiększy skuteczność inicjatywy.

Więcej danych dotyczących programu “Czyste powietrze” znajdziesz tu: Czy Polacy chętnie korzystają z programu Czyste Powietrze?

Źródła: teraz-srodowisko.pl, czystepowietrze.gov.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.