Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polski Alarm Smogowy pokazuje czarne płuca

Polski Alarm Smogowy pokazuje czarne płuca

W Oświęcimiu stanęły dwa tygodnie temu wielkie płuca – model miał pokazać stan zanieczyszczenia powietrza. Happening Polskiego Alarmu Smogowego właśnie dobiegł końca. Zaledwie 14 dni wystarczyło, by płuca zrobiły się czarne. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Trwa akcja Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” – Oświęcim był pierwszym miastem, w którym stanął wielkie model płuc. Aktywiści są zaskoczeni tym, jak szybko płuca zrobiły się czarne. Pył, który na nich osiadł, wnika również do naszych płuc i zatruwa organizm.

Gdy ustawialiśmy model płuc na rynku miasta nie spodziewaliśmy się, że tak szybko pokryją się czarnym pyłem. Nasza instalacja w dobitny sposób unaocznia, jak dramatycznej jakości powietrzem oddychają mieszkańcy Oświęcimia – mówi Marcin Kręźlewicz, aktywista Oświęcimskiego Alarmu Smogowego.

 

Płuca „oddychały” świeżym powietrzem i filtrowały obecne w nim zanieczyszczenia. Od 30 listopada podobne stoją w podkrakowskim Czernichowie. Tamtejsi aktywiści liczą dni, jak prędko ich instalacja zrobi się czarna od pyłów zawartych w powietrzu.

Jak piszą przedstawiciele Czernichowskiego Alarmu Smogowego:

Według pomiarów czujników Airly jakość powietrza w naszej gminie jest fatalna, liczba dni z przekroczeniem poziomu alarmu smogowego (150 μg/m3) to 87 dni w czasie sezonu grzewczego 2018-2019. W gminie Czernichów jest 4800 domostw, natomiast liczba domów z kotłami węglowymi to 3500. Niestety rocznie wymienia się około 100 pieców – to wciąż kropla w morzu potrzeb. 

Czernichów to jedna wielu małych miejscowości borykających się z wysokim zanieczyszczeniem powietrza podczas sezonu grzewczego.

Model filtrujących płuc trafi później do Wieliczki (14-28.12.2019), Zabierzowa (30.12-13.01.2019), Niepołomic (14-28.01.2019) oraz Warszawy (29.01-12.02).

Polski Alarm Smogowy na 11 grudnia zapowiada konferencję prasową, podczas której zaprezentuje pomysły na walkę o dobrą jakość powietrza w Polsce. Propozycje będą dotyczyć trzech obszarów: zanieczyszczeń komunikacyjnych, przemysłowych i tych, których źródłem są gospodarstwa domowe. 

Źródło: smoglab.pl

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.