Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polski startup rozwija technologię monitoringu wody

Polski startup rozwija technologię monitoringu wody

Pochodzący z Wrocławia startup Spectrally rozwijają autorską technologię do monitoringu jakości roztworów wodnych w czasie rzeczywistym. To odpowiedź na wyzwania związane z monitorowaniem jakości wody, jak również odpadów przedsiębiorstw.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Problem z wodą

Kurczący się zasób wód słodkich, przy stale rosnącym zapotrzebowaniu na czystą wodę staje się coraz większym problemem. A woda jest jednym z cennych zasobów naturalnych, o który powinniśmy dbać. Czy zdajesz sobie sprawę, że Polska jest jednym z krajów europejskich o najmniejszych zasobach wody pitnej w przeliczeniu na mieszkańca?

Niestety dużym problemem w naszym kraju jest czystość rzek. Na ich kondycję wpływ ma również przemysł – wylewanie ścieków, wycieki czy produkcja emisji atmosferycznych.

Jak pokazała historia Odry, nie ma wciąż wystarczających metod kontroli jakości wody w rzekach. Obecne systemy monitoringu opierają się na testach laboratoryjnych i są przede wszystkim czasochłonne (na wyniki trzeba czekać nawet miesiąc), kosztowne i mało opłacalne. Dużym problemem jest także brak odpowiednich narzędzi dla instytucji nadzorujących jakość wody. 

Rozwiązaniem może być urządzenie Spectrally, które pozwoli na bieżąco kontrolować jakość ścieków wodnych produkowanych przez przedsiębiorstwa. 

Poznaj Spectrally

Zespół Spectrally stanowią trzy osoby: Karolina Orłowska, CTO; Robert Stachurski, CEO; Bartosz Kawa, ekspert od spektroskopii. Działają od 2022 roku we Wrocławiu, gdzie zatrudniają 10 osób.

aktualne zdjecie portal 1800x900 7
Spectrally to trzy osoby: Karolina Orłowska, CTO; Robert Stachurski, CEO; Bartosz Kawa, ekspert od spektroskopii.

Technologia, którą rozwijają to złożony system oparty o zaawansowane metody optyczne – w tym miniaturową spektroskopię Ramana. 

– Miniaturowa spektroskopia Ramana to technika analityczna umożliwiająca szybką i nieinwazyjną analizę składu chemicznego próbek. Wykorzystuje zjawisko rozpraszania Ramana, gdzie światło jest rozpraszane przez próbkę, a zmiana energii fotonów ujawnia charakterystyczne odciski palców molekularnych. Dzięki miniaturyzacji i zaawansowanym detektorom, ta technika może być używana w terenie, np. do analizy składu materiałów, żywności czy substancji biologicznych – wyjaśnili nam twórcy systemu.

Technologia znalazła się wśród 10 finalistów trzeciej edycji Programu Grantowego ING Polska.

System jest gotowy do wdrożenia u pierwszych klientów. Aktualnie spółka szuka fabryk do pilotaży wdrożeniowych. Sprzedaż urządzenia planowana jest już na przyszły rok. 

Jak działa urządzenie? 

Urządzenie podłączamy bezpośrednio do rury ściekowej. Pod wpływem ciśnienia woda odprowadzana jest do części zrobionej ze szkła kwarcowego i prześwietlana wiązką światła laserowego spektroskopii Ramana. Parametry odbitych wiązek światła informują nas o występujących stężeniach związków chemicznych. Otrzymanie wyników w czasie rzeczywistym pozwala na szybka reakcję i uniknięcie potencjalnych zagrożeń. Wynikiem pomiaru jest widmo spektrofotometryczne substancji zawierające „odciski palców” obecności poszukiwanych substancji i ich stężeń. W ten sposób system automatycznie może ostrzegać o zagrożeniu, np. skażeniem.

Zrzut ekranu 2023 07 4 o 08.29.09

Czym wyróżnia się ta technologia?

–  pomiar w czasie rzeczywistym, szybki, bez zużywalnych komponentów, nie wymagane przygotowanie próbki, idealne do badania przepływowego,

– niski koszt wytworzenia rozwiązania i jego utrzymania,

– gotowa platforma technologiczna, która umożliwia łatwe dostosowanie do unikalnych potrzeb klienta,

– rozwiązanie, które jest zautomatyzowane i nie wymaga specjalistycznej obsługi,

– dedykowany system pod wymagane substancje do badania.

źródło: informacja prasowa

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.