Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2023 roku

Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych w 2023 roku

Portal Solarbe opublikował ranking producentów fotowoltaicznych pod względem wielkości dostaw w pierwszej połowie 2023 roku. Łączny wolumen dostaw czterech największych marek przekroczył 108 GW, co stanowi około 55% całkowitego udziału w rynku. Które marki znalazły się w czołówce?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pierwsza czwórka największych producentów 

W pierwszej czwórce producentów paneli fotowoltaicznych, którzy mogą się pochwalić największa liczbą dostaw zrealizowanych w pierwszej połowie 2023 roku są – Jinko Solar (30-31 GW), Trina Solar (27-28 GW), LONGi Solar (27-28 GW) i JA Solar (24-25 GW). Dokładnie Ci sami dostawcy znaleźli się w rankingu firmy InfoLink Consulting specjalizującej się w analizach rynku fotowoltaicznego opublikowanym w maju br.

Infografika blog

Łączny wolumen dostaw producentów z pierwszej czwórki przekroczył 108 GW, co stanowi około 55% całkowitego udziału w rynku. Skumulowany wolumen dostaw 10 największych marek przekroczył 168 GW, co stanowi prawie 85% udziału w rynku.

W zestawieniu dobrze poradziły sobie firmy takie jak DAS Solar, Astronergy i Suntech. Autorzy rankingu zwracają także uwagę na Risen Energy, DAH Solar i ZNShine Solar, którzy aktywnie rozwijali swoją obecność na rynkach zagranicznych (ponad 60% ich sprzedaży pochodziło z rynków międzynarodowych).

Zmiana trendów 

W czasie badania analizie poddano informacje o przetargach, kontraktach na dostawy i wizytach dostawców wszystkich dwudziestu firm. Solarbe planuje zaktualizować rankingi po publikacji raportów półrocznych spółek giełdowych pod koniec sierpnia. Tegoroczny ranking wskazuje na nieznaczny spadek udziału w rynku zarówno największych, jak i tych mniejszych dostawców w porównaniu z poprzednimi latami.

Autorzy rankingu zwracają uwagę, że wzrasta zainteresowanie modułami typu N, czyli zbudowanymi w większej części z krzemu typu N (z domieszką fosforu). Sięga po nie coraz większa liczba klientów. W przetargach prowadzonych przez chińskie przedsiębiorstwa państwowe udział modułów typu N przekroczył 40%, a niektóre sięgały nawet 50%.

Z danych Solarbe wynika, że wielkość dostaw modułów typu N od Jinko Solar, Astronergy i DAS Solar w pierwszej połowie tego roku przekroczyła 40%. Oprócz tych firm, Eging PV, DAH Solar i Suntech wyznaczyły sobie cele na poziomie ponad 45% dla dostaw modułów typu N w tym roku.

 źródło: solarbeglobal.com, columbusenergy.pl/blog

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.