Polskie miasta dążą do zahamowania zmian klimatycznych

Zmiany klimatyczne są realnym problemem, który często bywa marginalizowany. Główną ich przyczyną jest emisja gazów cieplarnianych do atmosfery, do czego w znacznym stopniu przyczynia się także Polska. Nasza gospodarka od wielu lat bazuje przede wszystkim na węglu kamiennym oraz innych konwencjonalnych źródłach energii, co wpływa m.in. na jakość powietrza. Zdaniem holenderskich naukowców miasta w naszym kraju nie tylko zanieczyszczają, ale jednocześnie aktywnie szukają rozwiązań tego problemu.

Badacze z holenderskiego uniwersytetu w Twente wzięli pod lupę 885 miast znajdujących się w Europie. Sprawdzono ich plany dotyczące złagodzenia skutków następujących zmian klimatycznych. Okazało się, że wiele miast wciąż nie ma opracowanych działań zapobiegawczych, a wśród nich znalazły się m.in. greckie Ateny czy austriacki Salzburg. Procentowo to właśnie Polska wypada najkorzystniej – aż 97% spośród badanych miast ma plan działań zapobiegawczych. Wynik ten pozwolił wyprzedzić Niemcy (81%), Irlandię (80%), Finlandię (78%) i Szwecję (77%).

Po drugiej stronie bieguna znajdują się miasta węgierskie i bułgarskie, gdzie problem zmian klimatycznych jest najwyraźniej bagatelizowany. Żadne z nich nie miało planu przeciwdziałania. Naukowcy z Twente wykazują, że najbardziej efektywnymi rozwiązaniami w walce ze zmianami klimatycznymi są odnawialne źródła energii oraz jednoczesne zmniejszenie wykorzystywania paliw kopalnych.