Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pompy ciepła podbijają serca Polaków. Dwukrotny wzrost sprzedaży w I poł. 2022 roku [PODCAST]

Pompy ciepła podbijają serca Polaków. Dwukrotny wzrost sprzedaży w I poł. 2022 roku [PODCAST]

Pompy ciepła podbijają serca Polaków. Dwukrotny wzrost sprzedaży w I poł. 2022 roku [PODCAST]

Pompy ciepła podbijają serca Polaków. W I półroczu 2022 roku na polskim rynku pomp ciepła typu powietrze-woda odnotowano wzrost sprzedaży o 131% w porównaniu z pierwszą połową ubiegłego roku. Dlaczego pompy ciepła cieszą się takim zainteresowaniem i czy stają się motorem transformacji energetycznej?  Zapytaliśmy Pawła Lachmana, prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pompy ciepła na fali

Pompy ciepła w czasie kryzysu energetycznego i wojny w Ukrainie cieszą się rekordową popularnością. Wzrost całego polskiego rynku pomp ciepła od ubiegłego roku wyniósł aż 86%, a rynku pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania budynków ‒ 96%.

We wnioskach do popularnego programu wymiany źródeł ciepła „Czyste Powietrze” w  czerwcu 2022 roku udział pomp ciepła osiągnął 60%. Według aktualnej prognozy PORT PC, w 2022 r. można się spodziewać wzrostu sprzedaży pomp ciepła do ogrzewania budynków o blisko 100%.

Czemu pompy ciepła cieszą się takim zainteresowaniem? Czy pompy ciepła stają się motorem transformacji energetycznej? Na te inne pytania odpowiedzi w ramach kolejnego odcinka podcastu z serii rOZEznanie udzielił Pawł Lachman – Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC).

Co obecnie wzmacnia popularność pomp ciepła w Polsce?

Na rosnące zaufanie do tej technologii, zarówno wśród użytkowników, jak i instalatorów, wpływ mają:

  • funkcjonalność, 
  • relatywnie niskie koszty eksploatacji, w tym ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, 
  • systemowe wsparcie dla inwestycji, 
  • znaczne podwyżki cen nośników energii i paliw, które przekraczają w niektórych przypadkach nawet 150% (rok do roku),
  • wysoka intensywność finansowego wsparcia dla efektywnych pomp ciepła w programie „Czyste Powietrze”,
  • oddziaływanie ulgi termomodernizacyjnej,
  • rosnąca popularność bezemisyjnych systemów grzewczych, również z powodu komfortu obsługi i większej świadomości ekologicznej. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje bowiem żadnej emisji zanieczyszczeń powietrza i pozwoli w przyszłości na pełną dekarbonizację ogrzewania budynków.

Od wybuchu wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku widać powszechne i szybkie odejście od stosowania paliw kopalnych w budynkach. Przejawia się to m.in. w działaniach Komisji Europejskiej, która zapowiedziała przyspieszenie w tym obszarze, opracowując plan RePowerEU. Jest on europejską odpowiedzią na agresję Rosji oraz sytuację na rynku paliw.

W RePowerEU pierwsze skrzypce mają grać Niemcy, którzy ogłosili plan montażu 6 milionów pomp ciepła do 2030 roku. Jednak informacje rynkowe uzyskane po I półroczu wskazują, że wzrost sprzedaży pomp ciepła w Niemczech wyniósł +25%. Oznaczać to będzie, że liczba sprzedanych pomp ciepła przypadająca na mieszkańca Polski w 2022 roku może być wyższa niż na mieszkańca Niemiec i to dwukrotnie.

Polska wyprzedza Niemcy

Analizy PORT PC wskazują, że już w 2021 roku liczba sprzedanych pomp ciepła do ogrzewania budynków w Polsce przypadająca na jednego mieszkańca była wyższa niż w Niemczech.

Przekładając te dane na liczby: w 2021 roku sprzedano blisko 93 tys. pomp ciepła, włączając w to pompy ciepła typu powietrze-woda do ogrzewania oraz te do przygotowania ciepłej wody użytkowej, a także gruntowe pompy ciepła typu solanka-woda. Według najnowszych prognoz PORT PC, w 2022 roku sprzedaż pomp ciepła podwoi się i wyniesie około 180 tys. sztuk, w tym blisko 160 tys. będą stanowić pompy ciepła typu powietrze-woda do centralnego ogrzewania.

2022.08.17 Sprzedaz pc prognoza po I polroczu 1 1024x424 1

Według PORT PC, w II połowie 2022 roku należy się spodziewać się dalszego istotnego wzrostu sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda ‒ na poziomie około 100%, oraz wzrostu sprzedaży gruntowych pomp ciepła o ponad 45%. Dynamikę wzrostów mogą jednak osłabić duże braki w dostawach pomp ciepła.

Druga połowa 2022 jest kolejnym okresem wyzwań i szans na intensywny rozwój branży pompy ciepła. Dalsze wzrosty rynku, związane z rosnącym zainteresowaniem inwestorów pompami ciepła, mogą napotkać na istotną barierę wynikającą z ograniczeń w realizacji dostaw urządzeń. Oprócz braku wykwalifikowanych instalatorów montujących pompy ciepła, to dziś kolejna przeszkoda dla dalszego, szybkiego rozwoju polskiego rynku pomp ciepła.

źródło: portpc.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.